مجلس نمایندگان: ادعای بدرفتاری جنسی با ۵۴۶ دانش‌آموز در لوگر ثابت نشد

comments 0

16 Views

هندوکش _ کابل: هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان امروز چهارشنبه، مورخ چهارم جدی، نتایج تحقیقات خود درمورد ادعای بدرفتاری جنسی با ۵۴۶ دانش‌آموز مکتب در ولایت لوگر را در نشست عمومی این مجلس ارایه کرد و گفت که موفق به اثبات این ادعا نشده است.
این هیأت که تحقیقات خود را حدود یک ماه پیش آغاز کرده بود، اعلام داشت، اعضای جامعه مدنی لوگر که موضوع بدرفتاری جنسی با کودکان دانش‌آموز در مکاتب این ولایت را با روزنامه انگلیسی‌زبان «گاردین» در میان گذاشته بودند، حاضر نشدند با هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان گفت‌وگو نمایند و مدارک خود در این زمینه را در اختیار این هیأت قرار دهند.
هیأت مذکور مدعی است که بر اساس گفته‌های مسوولان معارف در لوگر، پس از رسانۀ شدن موضوع بدرفتاری جنسی با ۵۴۶ دانش‌آموز مکتب در این ولایت، از میزان دانش‌آموزان مکاتب لوگر کاسته شده است.
اسدالله شهباز، رییس هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان، گفت که آن‌ها به رغم تلاش‌های مکرر موفق نشدند با موسی محمودی، رئیس جامعه مدنی لوگر، گفت‌وگو نمایند.
موسی محمودی کسی است که روزنامه «گاردین» به نقل از او گزارش داده بود که آموزگاران در شش مکتب، ۵۴۶ دانش‌آموز را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند.
اسدالله شهباز همچنان گفت که نهادهای مسوول ولایت لوگر نیز به استعلام‌های این هیأت پاسخ منفی داده‌اند و گفته‌اند تا کنون حتا یک مورد بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان مکتب در این نهادها ثبت نشده است.
رئیس هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان می‌گوید که آموزگاران و باشنده‌گان ولایت لوگر در دیدار با آن‌ها، خواستار بررسی شفاف این ادعا و مجازات موسی محمودی، فرید استانکزی و متین سروری، به ترتیب رئیس و اعضای جامعه مدنی لوگر گردیده اند.
در تشکیل هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان، خالد مومند، شاه‌پور حسین ‌زی، آصف نبی ‌زی و هما احمدی از نماینده‌گان لوگر، نوریه حمیدی نماینده بغلان، نعمت‌الله کریاب نماینده خوست و ننگیالی لونگ و رسول‌خان کوچی از نماینده‌گان کوچی‌ها شامل بودند. ریاست این هیأت را اسدالله شهباز از نماینده‌گان بغلان بر عهده داشته است.
قابل یادآوری است که رئیس و اعضای جامعه مدنی لوگر که ادعای بدرفتاری جنسی با ۵۴۶ دانش‌آموز در این ولایت را مطرح کرده بودند، حدود یک‌ ماه پیش توسط امنیت ملی گرفتار شدند.
اما کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که این افراد فعلاً در یک مکان امن به سر می‌برند.
موسی محمودی قبل از این گفته است که روزنامه «گاردین» صحبت‌هایش را تحریف نموده است.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments