متن کامل نشست خبری رئیس جمهور غنی، جمیز متیس وزیر دفاع امریکا و ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل: قبل از ظهر امروز چهار شنبه ( 5 میزان ) جمیز متیس وزیر دفاع امریکا و ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو در رأس یک هیئت به کابل آمدند، آنها پس از دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور به پرسش های خبرنگاران پاسخ ارایه نمودند که جزئیات کنفرانس را در این گزارش می خوانید.
در شروع کنفرانس آقای متیس به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این که هدف از ارسال نیروهای خارجی به افغانستان و دادن چرخبال ها به این کشور و موقف گیری امریکا در مقابل پاکستان چیست چنین پاسخ گفت:
هدف از ارسال نیرو های اضافی و تحویل چرخ بال های بلک هاک به افغانستان تقویۀ نیرو های افغان در میادین نبرد می باشد. ما گزینه های پاکستان را بررسی می کنیم که قصد انجام چه کاری را دارد و راهبرد تازه امریکا یک فرصت جدید برای پاکستان می باشد.
خبر نگار: در راهکار جدید میتود برای پیروزی با تروریزم چیست؟
متیس : این مهم نیست که نتایج کار های مشترک خود را برخ دنیا بکشانیم ، امید واریم که تعهدات ما با حکومت افغانستان جنبه عملی داشته باشد میتود ها و پالیسی های کنونی مانرا باید جنبه عملی دهیم.
خبرنگار : منتقدان شما به این نظر اند که امریکا و ناتو قصد دارند افغانستان را به پایگاه جنگی خویش تبدیل کنند؟
ستولتنبرگ : ما نمی خواهیم که افغانستان به پایگاه جنگ تبدیل شود و هدف ما ظرفیت سازی نیرو های افغانستان است و ما گام به گام نیرو های افغان را همکاری می کنیم، می خواهیم خود را مطمئن سازیم تا افغانستان دوباره به پایگاه تروریزم تبدیل نگردد همچنان ما از نیرو های امنیتی ودفاعی افغانستان قدردانی می کنیم که بزودترین فرصت میتوانند به حوادث رسیده گی نمایند.
خبرنگار: آقای رئیس جمهور گزارش ها میرسانند که با رئیس جمهور ترامپ روی بسته شدن نماینده گی قطر صحبت نموده اید آیا شما تمایل به بسته شدن این نماینده گی را دارید؟
رئیس جمهورغنی: این موضوع شامل آجندای صحبت های ما با رئیس جمهور ترامپ نبود و اگر ضرورت باشد دولت افغانستان در رابطه به آن تصمیم خواهد گرفت و همکار های بین المللی ما در پروسه صلح با ما همگام هستند و ما یک تغیرات اساسی را در منطقه ایجاد می کنیم.
خبرنگار: جناب متیس، تنها کشوری که با راهکار تازه شما مخالفت نشان داد پاکستان بود با وجودی که میدانید پناهگاه های امن تروریستان در پاکستان است آیا شما در از بین بردن پناهگاه های تروریستان در پاکستان متعهد می باشید؟
متیس: ما موقف خویش را اعلام نمودیم اما نمی دانیم که این راهبرد مؤثر واقع می گردد یا خیر اما ما خواهان مباحث واضع با پاکستان استیم.
خبرنگار: آقای ستولتنبرگ، بنابر نزدیکی هر چه بیشتر افغانستان با امریکا شما فکر نمی کنید که راهبرد تازه واکنش هایی را در قبال داشته باشد؟

ستولتنبرگ: ما از راهبرد جدید حمایت می کنم و این استراتیژی در بر گیرنده هندوستان و پاکستان است و این دو کشور باید از روند صلح افغانستان حمایت کنند و این راهبرد عواقب منفی نخواهد داشت و همه کشور ها از این راهبرد استقبال می کنند.
خبرنگار : پرسش من از آقای متیس و جناب رئیس جمهور این است که آیا به نظر شما استراتژی تازه امریکا باعث بیشتر تنش ها بین هند و پاکستان نمی گردد؟
متیس: ستایش ما از کمک های هندوستان به افغانستان به معنای این نیست که هندوستان در مقابل پاکستان قرار بگیرد و هند از زمان شوروی تا کنون در قضایای افغانستان دخیل بوده است.
غنی: هند یک همکار بزرگ توسعوی در افغانستان بوده و در حدود دو ملیارد دالر به افغانستان کمک نموده و بزرگترین بازار برای محصولات افغانستان است و ما باید در این راهبرد باید کامیاب باشیم چون موفقیت ما پیروزی کشور های منطقه است زیرا تروریستان خوب و بد ندارند. روابط ما با هندوستان به معنای تیره ساختن روابط با دیگر کشور ها نیست و موقعیت ما ایجاب می کند که با کشور های منطقه روابط خوبتری داشته باشیم.
آقای وزیر : در استراتیژی امریکا فشار های زیاد به پاکستان وارد شده بود علت این تغیر جدی در چیست؟ هرچند حکومت های قبل نیز این سخنان را وانمود کرده بودند؟
متیس: اگر به تاریخ نگاه کنید دیده میشود که چارچوکات متفاوت در رابطه به افغانستان وجود داشت حضور اتحاد جمایر شوروی در افغانستان سبب آواره شدن مردم افغانستان شد و علت هم این شد که تمام مردم علیه یکدیگر قرار گرفتن بعد از تما اینها به این نتیجه رسیدیم تا چطور به افغانستان کمک نمائیم از همین رو با حکومت جدید طرح جدید را راه اندازی نمودیم و آنچه ما تعهد نمودیم به آن پابند و متعهد می مانیم.
در اخیر رئیس جمهور غنی توضیح داد: در رابطه به مهار و کنترول اوضاع دو راه وجود دارد یک 40 سال قبل و یکی هم این که ما در باره 40 سال قبل حرف نمی زنیم و مسئوول جنگ کسانی اند که اعمال تروریستی را انجام بدهد و در این ماحول ما نمی خواهیم بالای احساسات تمرکز کنیم ؛ ما می خواهیم با عقل و تدبیر منافع ملی خود را تطبیق نمائیم.
ما شهید و معلول دادیم ، افغانستان باید یک وجود باشد زیرا هیچ افغان از افغان دیگر بیشتر نیست و هیچ افغان از افغان دیگر کمتر نیست.
در رابطه به استراتژی جدید، ما در یک روز قضاوت کرده نمی توانم و ما مسئوول جنگ نیستیم و رسیدن هردویتان ( جیمز متیس و ستولتنبرگ) در یک زمان نشانه تعهد شما (امریکا و ناتو) در رابطه به صلح ثبات و امنیت در افغانستان است و قربانی های ما به دلیل تأمین صلح پایدار در افغانستان و منطقه است.
از رئیس جمهور ترامپ و شما متشکریم بابت راهکار جدید امریکا در قبال افغانستان.
و نیز خواهان همکاری های ناتو در زمینۀ ظرفیت سازی نیرو های امنیتی کشور استیم.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *