لانگ وار ژورنال: شبکۀ حقانی در حال نابودی است!

comments 0

0 Views

هندوکش: روزنامه خارجی لانگ وار ژورنال در باره عملیات امریکایی ها برمناطق قبایلی موضوع را اشاره نموده که ضمن حمایت های گسترده و دادن پناگاه های توسط پاکستان شبکه حقانی دیگر مصئون نخواهد بود.
بربنیاد خبر:«کشتن چندین فرمانده این گروه در کرمه پاکستان و رهایی جفت کانادایی و امریکایی توسط پاکستان در واقع یک برنامه امتیاز طلبی بود از جانب پاکستان و شبکۀ حقانی بود که قصه برعکس گردید».
در خبر آمده است که :«هرچند پاکستان در حال حاضر خاموش است و تا حال تایید هم ننموده که افراد کشته شده در این حمله کدام فرماندهان مهم شبکه حقانی استند اما حال همه دنیا و بخصوص پاکستان تایید نموده که عملیات بالای یک پناه گاه مهم شبکه حقانی انجام یافته است».
یک مقام پاکستانی که از افشای نامش اباء ورزید گفت، هدف امریکا آماج قرار دادن مرکز تربیوی حقانی (محلی که از اطفال در آن آموزش های انتحاری را می بینند) و مسئوول این مرکز ابوبکر حقانی بود.
در حین حال منبع پاکستانی به رسانه ها خارجی اظهار نموده که:« هرچند ما تعهد نموده بودیم که در صورت تطبیق نمودن اهداف ما در قبال افغانستان این شبکه در سراسر پاکستان مصئون نگهداشته می شود اما پس از این با وجود اطاعت نمودن از اوامر و هدایات ما دیگر قادر به مخفی نگهداشتن این شبکه از دید امریکا نمی باشیم.
منبع متذکره می گوید:«اسبق روابط ما با سی آی ای امریکا خوب بود و ما حتی موقعیت های تربیوی تمام مراکز شبکه حقانی را به سی آی ای تسلیم نموده بودیم، زمانیکه در کرمه ایجنسی حمله صورت گرفت دانستیم که امریکایی ها از بسیاری چیز های مان آگاهی دارند».
او افزود:«مشوره ما به شبکه حقانی این بود که آنها در نزدیک مرز با پاکستان مراکز ایجاد نموده و مناطق را نا امن سازند، تا ما بتوانیم فعالیت های خود را در مرز انجام داده رفت و برگشت را برای اعضای این گروه آسان سازیم، اما بی خبر از اینکه نیرو های امنیتی افغان از روحیه بلند جنگی ضد پاکستانی دارند و این گروه را سرکوب می سازند».
این مقام پاکستانی حملات اخیر نیرو های هوایی امریکا در کرمه ایجنسی را یک هشدار به پاکستان تلقی نموده و می گوید که ما به اراکین بلند رتبه پاکستانی به خصوص آی اس آی بار ها گفتیه ایم که در بازی های بزرگ جهانی استفاده از تروریزم دیگر ناکام است ، متحمل ناکامی های متواتر گردیده و نیز نفرت را در دل افغان ها نسبت به خود ایجاد کرده ایم.
هر چند در نخست مقام های برحال پاکستان هشدارهای ما را جدی نگرفت اما بعداً متوجه شدند که صادرات دونیم ملیارد دالری ما به افغانستان به 150 ملیون رسیده است.
او میگوید:« اشرف غنی عاشق آسیای میانه و آسیای مرکزی است و برعکس سیاستمدار های قبلی افغانستان به پاکستان نه گفته و در سدد این است که بطور تدریجی ما را با مشکلات بزرگ روبرو سازد، به همین علت فواید ما که صادرات به کشور های تابع روسیه است را نیز به چالش مواجه ساخته است.
قابل یادآوری است که جدیت امریکا در این اواخر علیه پاکستان اثبات ساخته که دیگر تحمل پاکستان برای امریکا سخت و جداً امکان پذیر نیست.
از یاد نباید برد که حملات پیچیده که در کابل و چندین ولایت دیگر صورت گرفت و مسوولیت آنرا داعش به عهده گرفت در اصل دست شبکه حقانی بوده اما از اینکه پاکستان از این شبکه در دو بخش استفاده نماید مسوولیت این حملات را به بخش اوروکزی داعش راجع ساخت که توسط شبکه استخباراتی آی اس آی که در راس آن نیز عضو استخبارات آی اس آی میباشد رهبری میشود.
سپوږمۍ پوپلزۍ ـ کابل

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *