لاس انجلس تایمز: ترامپ به استراتیژی متیس باور دارد

comments 0

0 Views

هندوکش – امریکا: ترامپ تاکنون دلیل مشخص برای گسترش حضور خویش در افغانستان پیشکش نکرده است.
در یک خبر منتشر شده از سوی روزنامه لاس انجلس تایمز آمده است که جیمز متیس وزیر دفاع امریکا می خواهد جنگ را در افغانستان به نفع امریکا خاتمه دهد اما میخواهد یکبار دیگر راهکار ناکام حضور 16 سال گذشته را دوباره تکرار کند.
آگاهان مسایل سیاسی و نظامی در امریکا به این باور اند که ترامپ در امر فرستادن نیروهای اضافی به افغانستان اشتباه میکند.
روزنامه می افزاید که پنتاگون به افغانستان 4000 سرباز اضافی میفرستد، زیرا جیمز متیس به استراتیژی هجومی باور دارد و فکر میکند که اینگونه استراتیژی وضعیت جاری را در افغانستان تغیر داده می تواند. این روزنامه می افزاید، متیس برد جنگ افغانستان را در سیاستی دنبال میکند که در جریان 16 سال گذشته به جز ناکامی پیامد دیگری نداشت.
بر بنیاد گزارش این روزنامه ترامپ تا کنون در رابطه به حضور بیشتر سربازان امریکا در افغانستان استدلال منطقی نکرده و هم چنان نگفته است که با فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان می خواهد به کدام اهداف دست یابد. روزنامه می گوید ، منظور ما این نیست که در افغانستان تروریست وجود ندارد اما اگر هدف امریکا این باشد پس در عراق، سوریه، نایجیریا و دیگر جاها نیز تروریستان حضور دارند که در تناسب به افغانستان هشدار جدی تر به امریکا محسوب می شوند.
روزنامه به ترامپ پیشنهاد کرده است که در عوض افغانستان به ممالک یاد شده سرباز اعزام کند زیرا دلیل دیگر ماندن سربازان امریکایی در افغانستان حفاظت از دیموکراسی نیم بند این کشور است چون گمان برده میشود که طالبان آن را به چالش بکشند.
به باور روزنامه امریکایی با وجود تمام کوشش ها نتوانسته است در افغانستان سیاست خود را کنترول کند، زیرا آن کشور تاکنون هم در زمرۀ ممالک شورشگر به حساب می آید، عیناً مثل سال 2001 که افغانستان در کنترول طالبان بود.
روزنامه گفته است، به هر اندازه که امریکا سربازان خویش را افزایش دهد موفق نخواهد شد تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند.
روزنامه در ارتباط به امنیت افغانستان یکبار دیگر می گوید که امنیت افغانستان به حکمرانان فعلی این کشور وابسته نیست و نیز هیچ یک از روئسای جمهور امریکا نمی خواهند در جنگ افغانستان شکست را بپذیرند.
به فرمان ترامپ حالا تصمیم بر این است که پنتاگون به افغانستان 4000 سرباز اضافی بفرستد که هدف شان مشورت دهی به سربازان افغان و اجرای حملات هوایی گفته شده است.
فکور نعیمی – امریکا

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *