قدس سرزمین انبیاء وادیان آسمانی!

comments 0

0 Views

بیت المقدس سرزمینی است مقدس و تاریخی، بویژه نزد پیروان ادیان آسمانی ( اسلام، مسیحیت و یهودیت) جایگاه خاص دارد.
ارزش های دینی و تاریخی است که مقام و حرمت این شهر کهن و مبارک را به اوج شهرت و اهمیت بالا رسانده است که نه تنها نزد عربها و مسلمانان مهم بوده بلکه نزد جهانیان مطرح و با ارزش می باشد.
اگر به ابعاد تاریخی و دینی قدس نگاه کنیم بوضاحت به این نتیجه میرسیم که دیار فلسطین در ادوار مختلف سرزمین و مسکن مشترک تمام پیروان ادیان آسمانی سه گانه بوده و در طول تاریخ باهم یکجا و در یک فضای صمیمیت و همدیگر پذیری زندگی نموده اند و با کدام مشکل خاص و تخاصم ذات البینی مواجه نشده اند.
بیت المقدس در طول تاریخ بنام های متعدد و مختلف یاد شده از جمله: یبوس ،یورشالیم، اورشلیم، ایلیا، بیت المقدس و مسجد الاقصی، خداوند کریم از قدس و معجزه معراج در قرآن کریم چنین ذکر میکند:
( سبحان الذی اسری بعبده لیلآ من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انه هو السمیع البصیر) پاک و منزه است ذاتیکه در مبارک شبی بنده خود (حضرت محمد ص) را از مسجد الحرام به مسجدالاقصی برده و سفر داد فیض و برکت بخشید تا قدرت الهی را نمایان سازد.
معجزه بزرگ پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) نیز از همین سرزمین مبارک و مشهور تحقق یافت، شرف امامت انبیاء را در مسجد الاقصی کسب نمود، مسجدیکه اولین قبله مسلمانان و سومین مقام مقدس اسلام بشمار میرود.
ارتباط دینی و تاریخی پیامبران بزرگ خدا (ج) با دیار قدس :
ابتداء از جد الانبیاء حضرت ابراهیم (ع) آغاز می کنیم، آنحضرت زمانیکه از مصر باستان بطرف فلسطین برگشت به دستور پروردگار در شهر قـــــدس شریف اقامت ورزید که البته آنزمان بنام یبوس شهرت داشت ،شهر صــــلح و صفاء ( یورشالیم).
بعد از مدت زمانی که در شهر مذکور سکونت اختیار کردند دست به بنیاد یک قربانگاه زدند که با بنیان گزاری این مذبحه از تقدس بیت المقدس افزود.
میآئیم بدور حضرت یعقوب و رول فرزندانش بعد از درگذشت و وفات جدشان رهبری عبرانیها را بدوش گرفتن سعی و تلاش داشتن تا جلو انحرافات قوم مذکور را تا حدی گرفته باشند.
ناگفته نماند که حضرت موسی (ع) در این زمان ظهور کرد و با پیامبری مبعوث گردید، که در آغاز نبوت خویش تصمیم گرفت تا بنی اسرائیل را از سرزمین مصرکهن، دیار فرعونیها به فلسطین برگردانند تا باشد ایشان را براه راست هدایت و رهنمایی نماید و مانع سرکشیها و طغیان و انحراف شان گردد چون گمراهی و بیراهگی عبرانیها به اوج خود رسیده بود که بیشتر از این برای حضرت موسی (ع) قابل قبول و تحمل نبود.
بر اساس همین طغیان و معصیت خداوند کریم چهل سال این قوم را به بیابان و دشت های سوزان رنجانید و اجازه ورود به فلسطین را برایشان نداد.
حضرت موسی (ع) شرف تکلم و همصحبت شدن با پروردگار متعال را در سرزمین قدس حاصل و کسب نمودند که بر اساس همین تکلم مستقیم لقب کلیم الله را از آن خود ساختند.
فراموش نکنید که حضرت داوود (ع) از موسسین و بنیاد گزاران بیت المقدس بحساب می روند، وقتیکه آنحضرت به پیامبری برگزیده شد ماموریت یافت که بنی اسرائیل را به راه راست دعوت و هدایت نمایند و تا حدی زیادی توانست که از عهده این مسوولیت بزرگ به کامیابی بر آید، جلو شر، فساد و بیراهی شان را بگیرد.
حضرت داوود (ع) در مکان و موقعیت فعلی مسجد الاقصی بنیاد پرستشگاه و معبد را نهاد که بنابرین از بنیان گزاران شهر بیت المقدس محسوب می گردد.
بعد از وفات داوود (ع) پسرش حضرت سلیمان (ع) کارهای باقی مانده تعمیر و آبادی معبد را تکمیل نموده و شهر بیت المقدس را مرکز سلطنت خویش اعلان نمود، بدینوسیله سرزمین فلسطین و اهالی آن صاحب یک تمدن جدید شدند که تقریبآ هشتاد سال طول کشید.
از ویژه گیهای این سرزمین باستان و مبارک میلاد حضرت عیسی (ع) به حساب میرود که در زمان حکمروایی روم چشم به جهان گشود.
حضرت مسیح (ع) در سرزمین فلسطین امروزی ، در روستای بیت لحم بدنیا آمد که نزدیک بیت المقدس موقعیت دارد.
با میلاد حضرت عیسی (ع) این دیار مبارک و عتیق فصل نو و درخشان را آغاز نمودکه بیت المقدس را از شهرت و اهمیت خاص برخوردار ساخت.
برعلاوه اینکه قرآن کریم از قدسیت بیت المقدس یاد کرده در تورات نیز ذکر شده.
پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (ص) در ایام اخیر حیاتش لشکری را تشکیل کرد برهبری اسامه بن زید رزمنده جوان تا باشد سرزمین شام، فلسطین و قدس را فتح نماید و جز قلمرو مسلمانان گردد که در این اثنا حضرت محمد مصطفی (ص) روحش به رفیق اعلی پیوست و از این جهان فانی برای ابد رحلت نمود.
هموطنان عزیز:
قضیه قدس قضیه امروزی نبوده بلکه بسیار تاریخ طولانی دارد، مملو از دشواریها و اختلافات از اینکه ما در مقام و مرتبه قرار نداریم که بیشتر از اعلان حمایت و دعا چیزی از توان ما پوره باشد چنانکه دولت اسلامی ما ضمن اعلامیه و کنفرانس مطبوعاتی از فلسطینی ها و داعیه برحق شان اعلان حمایت نمود.
ما در پهلوی دولت مشروع و منتخب خود و با مردم خود هستیم هر تصمیم را که رهبری حکومت وحدت ملی در قبال قضیه قدس داشته باشد ما نیز از همان تصمیم و موقف دفاع و حمایت مینمائیم.
نویسنده: “ملک زاده”

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *