قانون پیش نویس مجلس نماینده گان امریکا برای ایران سختر تمام میشود

comments 0

0 Views

هندوکش- امریکا: در پیش نویس قانونی که در راستای اعلام اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا مبنی بر عدم تائید توافق هسته ای با ایران تنظیم شده، شرایط سختگیرانه جدیدی را جاگزین آن نموده است.
به اساس گزارش خبرگزاری رویترز، بازگشت سریع به تحریم ها در صورت اقدام ایران به آزمایش موشک های بالستیک قادر به حمله کلاهک های هسته ای یا خود داری تهران از بازدید بازرسان هسته ای، از جمله شرایط مذکور اند.
مخالفان این پیش نویس که توسط باب کورکر و تام کاتن دو سناتور جمهوری خواه و با حمایت دولت دونالد ترامپ تنظیم شده است، میگویند که در صورت تصویب این قانون، ایالات متحده امریکا ناقض توافق بین المللی هسته ای خواهد شد که دو سال پیش بین ایران و پنج قدرت جهانی به امضا رسید.
این پیش نویس در روز سیزدهم ماه اکتبر جاری که آقای ترامپ اعلام کرد توافق با ایران را تایید نمیکند، در دست تدوین بود. وی در آن روز گفت از کنگره خواهد خواست پیش نویسی را برای اعمال تدابیر سختگیرانه تر علیه ایران، تنظیم کند.
پس از آن، سناتور کورکر برای جلب رای بیشتر، با تعدادی از سناتورهای حزب دموکرات نیز ملاقات کرد. این سناتورها تاکید کرده اند که دولت امریکا قبل از هرگونه تغییری در شرایط توافق، باید با هم پیمانان اروپایی خود که این قرارداد را امضا کرده اند، همکاری کند.
آلمان، بریتانیا و فرانسه و اتحادیه اروپا همراه با روسیه و چین، عضو توافق هسته ای موسوم به برجام هستند، هشدار داده اند که طرح آقای ترامپ میتواند باعث ایجاد شکاف بین ایالات متحده و اروپا شود و به اعتبار جهانی امریکا صدمه وارد کند.
در صورت تصویب قانون جدید، اگر روشن شود که ایران قادر است ظرف یک سال جنگ افزار هسته ای تولید کند، تحریم ها علیه این کشور مجدداً بلافاصله اعمال خواهد شد.
فکور نعیمی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *