غنی : طالبان نمیتوانند انتخابات را رد کنند

comments 0

4 Views

هندوکش –کابل :رییس‌جمهور غنی دیروز در جریان پیکارهای انتخاباتی‌اش در کابل تاکید نمود که صلح با عزت در امارات نه، بلکه در چهارچوب جمهوریت است.

غنی بیان نمود: “بر اساس فرمایش لویه جرگه برای دور کردن خشونت منفی طالبان، ما مطلقا حاضر هستیم. طالبان کدام قوت مثبتی را نشان ندادند. آیا کدام چیزی را ساخته‌اند؟ طرحی را مطرح کرده‌اند؟ جوابی برای خدمت کردن زنان دارند که برای آن‌ها چه نوع مشارکت می‌دهند؟ تمام زمینه‌ساز صلح ما بوده‌ایم.”

رییس جمهور تاکید نمود که طالبان می‌توانند به دولت جمهوری اسلامی بپیوندند، اما انتخابات را نمی‌توانند رد کنند.

او گفت: “طالبان باید انتخابات را قبول کنند. اگر می‌خواهند با یک فورمول خشک بیایند و به خاطر چند روز آینده نسل‌های آینده را تباه کنند، این غیرممکن است.”

رییس‌جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان‌اش اظهار داشت که دروازه‌های قومی باید شکسته شود، در غیر آن وحدت ملی افغانستان با خطر مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: “جهاد میراثی نیست. امتیاز گرفتن باید به یک عرف و عنعنه مبدل نشود. امرالله صالح، سرور دانش و یوسف غضنفر برای من نزدیک‌تر از حشمت غنی هستند. برادری، اخوت، یک عقیده، یک ایمان، یک تعهد و یک تیم است.”

اشرف غنی در پایان سخنان‌اش یادآور شد که تعهد تیم انتخاباتی‌اش این است که احصائیه نفوس افغانستان بر اساس سرشماری سرتاسری تکمیل می‌شود.

وی افزود: “ارقام نفوس فعلی مورد اعتماد نیست. پانزده سال می‌شود که فورمول عجیبی را استفاده کرده‌اند و همیشه نفوس را پنج میلیون کمتر از آن چیزی که بوده، نشان می‌دادند.”

قرار است انتخابات ریاست‌ جمهوری به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود. پیکارهای انتخاباتی نامزدان نیز از ششم اسد آغاز شده و تا سوم میزان ادامه خواهد داشت.

سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments