غفور لیوال : راه ابریشم بدون صلح در افغانستان ممکن نیست که مورد استفاده قرار گیرد

comments 0

1 Views

هندوکش-کابل : عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران میگوید احیای دوباره راه ابریشم برای تجارت بدون صلح درافغانستان ممکن نخواهد بود

به گزارش خبرگزاری کشور به نقل از رسانه‌های ایرانی، عبدالغفور لیوال روز یکشنبه در همایش بین المللی جاده ابریشم جاده صلح و توسعه که در دانشگاه بین المللی امام خمینی برگزار شد، افزود: در این شرایط که در خصوص احیای راه ابریشم صحبت می‌شود قبل از هرچیز دیگری باید به بازگرداندن صلح و زندگی در منطقه بیاندیشیم.

وی اضافه کرد: زمانی در کشور چین وقتی با دوستان پاکستانی خود در خصوص احیای راه ابریشم صحبت می‌کردیم، چینی‌ها معتقد بودند بدون صلح در افغانستان احیای راه ابریشم امکان پذیر نیست و برنامه جهانی یک راه، یک کمربند بزرگترین ضرورتی است که برای تکمیل آن، صلح منطقه ای احساس می شود.

لیوال ادامه داد: صلح منطقه‌یی زمانی مقدور است که به جای سرمایه گذاری در جنگ‌های نیابتی یکدیگر به مناسبات اقتصاد محور باور داشته باشیم.

وی گفت: در همین راستا حکومت افغانستان راه‌های بدیل ترانزیتی را با توجه به اولویت های سیاست اقتصادی خود معرفی کرده و همچنین ما شراکت بزرگ اقتصادی با ایران داریم.

 سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments