گپ هفته / عید و چالش های شهروندان کشور در این ایام // ساوه

comments 0

0 Views

عید قربان که از ایام مذهبی مسلمانان است که از صبح عرفه تا روز سوم عید جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک ، پس از انجام عبادات و ادی نماز عید، به دید و بازدید اقارب و جشن و سرور می‌پردازند.
بزرگداشت از عید، مراسم قربانی و قربانی کردن در این عید بر همه افرادی که براساس فقه اسلامی اعمال حج را به جا می آورند واجب و الزامی است و مسلمانان در سراسر جهان در این روز، گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آنرا بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند.
حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود(نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو) حلال می‌گردد.
با توجه به اینکه حج بنای پنجم اسلام است، توانایی به انجام رساندن آن نیز برای هر مسلمانی بسیار شادی آور است و حاجیان پس از انجام وظایف سنگین حج این روز را به عنوان جایزه الهی و به پایان رسیدن احرام عید می‌دانند.
فلسفه قربانی بر می گردد به این که، در این روز حضرت ابراهیم (ع) از آزمایش قربانی کردن پسر خود حضرت اسماعیل (ع) موفق بیرون آمد که در قرآنکریم کتاب آسمانی و کلام پاک الهی آمده است 🙁 فَلَمّا اَسْلَما وَتَلّهُ لِلجَبینِ وَنادَیناهُ اَنْ یا اِبراهیم، قد صدّقت الرّؤیا انّا کذلک نجزِی المحسنین …الآیه) ابراهیم خلیل (ع) پس از دیدن رویا و تصمیم جدی او برای قربانی کردن پسر عزیز اش و اقدام عملی برای انجام این کار ؛ خداوند گوسفندی را برای قربانی کردن آن به جای حضرت اسماعیل (ع) فرستاد به همین ترتیب سنت قربانی کردن برای نسل های بعدی مسلمانان باقی ماند و امروزه ملیون ها مسلمان از این روز مذهبی تجلیل و یاد بود به عمل می آورند.
اما عید کشوری که آشنا ترین صدا برای شهروندان آن شلیک گلوله ، انفجار و نالۀ حزین گداهای خیابانی است چگونه بزرگداشت می شود؟
میهن عزیز ما که از 4 دهه بدینسو درگیر جنگ ، کشمکش و با ده ها مورد دیگر از این دست نا بسامانی ها دست و گریبان است با وجود استقبال گرم تمام اقشار از این روز پر میمنت هستند کسانی که به دست اوردن لقمه نانی این روز شان را تیره و تار می سازد و از جانب دیگر طبقه بازرگان و دوکان داران ما نیز در این ایام خجسته بدون در نظر داشت کلام پاک خداوند که بندگان خود را به عدل و انصاف امر نموده است دست به گران فروشی و در پی استفاده سوء از مجبوریت های هموطنان خویش میبرایند.
افزایش سرسام آور بهای ضروریات اولیه مردم در این چنین روز ها واقعن کمر شکن است زیرا کاریگری که با تمام قدرت هشت ساعت کاری را می گذراند و صرف 300 افغانی بدست میآورد چگونه می تواند مخارج اهل و عیال یک خانواده حد اقل 3 نفری را تأمین کند.
بناءً ایجاب می کند تا حکومت به عنوان قوۀ اجرائیه در دولت غرض کنترول نرخ ها و دادن جزای مناسب به متخلفین نظارت جدی داشته باشد، تا از یکسو زمینه گران فروشی از بازرگانان و دوکان داران سلب گردد و از جانب دیگر اکثریت هموطنان عزیز ما که در زیر خط فقر نفس می کشند بتوانند لااقل از مزایای این روزهای پربار و با شکوه برخودار گردند.
هرچند چالش عمده دیگری که گریبان گیر یک تعداد زیاد از جوانان نامزاد دار ما در این روز ها می گردد همانا تأمین مخارج به اصطلاح (عیدی) است که ماه ها کار، تلاش و زحمت جوانان ما بخاطر رسوم ناپسند در جامعه صرف یکروز عید می گردد؛ اما دولت و به ویژه شورای علمای کشور به عنوان مؤثر ترین مرجع مذهبی در سطح افغانستان کوچک ترین توجهی در این رابطه نکرده است.
بناءً ایجاب می کند تا دولت ، شورای علمأ و نیز خود خانواده ها در این زمینه بصورت جدی توجه نموده و جلو گران فروشی ، مصارف بیجا و نا برابری را بگیرند.
ساوه

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *