عوارض مصرف شیرینی کاکائویی برای کودک چیست؟

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت
شاید هر بار که می‌خواهیم شیرینی را در رژیم غذایی کودک بگنجانیم، با موجی از انتقاد‌ها و توصیه‌ها مواجه شده‌ایم. حتما شنیده‌ایم که خوردن شیرینی ممکن است واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند، ولی نمی‌دانیم این واکنش، چه علائمی دارد. در حقیقت امکان بروز حساسیت در اثر مصرف شیرینی کاکائویی برای کودک وجود دارد. شیرینی از ترکیبات متنوعی ساخته شده است. ترکیب اصلی آن پودر کاکائو است که از دانه کاکائو به دست می‌آید. البته حساسیت به شیرینی امر نادری است.

اگر چه شیرینی کاکائویی در فهرست هشت ماده غذایی حساسیت‌زا قرار نمی‌گیرد؛ اما مواد افزودنی موجود در شیرینی ، ممکن است برای کودک ایجاد حساسیت کند. بنابراین لازم است هنگام در نظر گرفتن شیرینی در تغذیه و رژیم غذایی کودک مراقب باشیم.

مصرف شیرینی کاکائویی برای کودک ممکن است ایجاد واکنش‌های آلرژیک یا عدم تحمل مواد غذایی ایجاد کند. بنابراین بهتر است قبل از دادن شیرینی به کودک، از مواد تشکیل‌دهنده آن اطلاع پیدا کنیم. با این حال در چند سال اخیر تفکرات راجع به زمان بروز آلرژی مواد غذایی تغییر پیدا کرده است.

بهتر است برای بار اول، کودک شیرینی را به میزان کم مصرف کند

با اینکه قبلا به والدین توصیه می‌شد که این مواد غذایی را در سنین بالاتری برای تغذیه کودکان در نظر بگیرند، اما در حال حاضر متخصصان می‌گویند این مواد غذایی در سنین چهار تا شش ماهگی می‌تواند به نفع کودکانی باشد که در معرض خطر بیماری‌های آلرژیک مانند آلرژی‌های غذایی، آسم، رینیت آلرژیک یا اگزما هستند. کودکانی که یکی از والدین یا خواهر و برادر‌هایشان بیماری آلرژیک دارند، بیشتر مستعد بیماری‌های آلرژیک هستند. مواد آلرژی‌زای موجود در شیرینی عبارتند از:
– شیر
– ممپلی
– گندم و گلوتن
– سویا
– جواری
– انواع توت‌ها

زمان مصرف شیرینی کاکائویی برای کودک
هیچ دستور‌العمل خاصی برای زمان دادن شیرینی و چگونگی آن به کودک وجود ندارد؛ اما بهتر است برای بار اول، کودک شیرینی را در خانه و به میزان کم مصرف کند. اگر کودک از خوردن آن لذت برد و مشکلی با آن نداشت، می‌توانید میزان بیشتری شیرینی به او دهید.
اگر اولین بار است که به کودک شیرینی می‌دهید یا در خانواده شما سابقه خانوادگی آلرژی دارید، می‌توانید منتظر  بروز این علائم در کودک باشید:
– کهیر
– تنفس سخت، علائم شبیه آسم
– آب‌ریزش بینی
– چشم‌های سرخ یا اشک‌آلود
– التهاب زبان یا گلو
– اسهال و استفراغ

در صورت دشواری تنفس یا تورم گلو یا التهاب زبان هر چه زود‌تر به دکتر مراجعه کنید. واکنش‌های شدید‌تر مانند استفراغ، اسهال و اگزما ممکن است چند روز دیر‌تر اتفاق بیفتد. سعی کنید داکتر کودک را از واکنش‌های آلرژیک حتی به صورت خفیف، مطلع کنید. ممکن است داکتر کودک، شما را برای بررسی‌های بیشتر به یک متخصص آلرژی معرفی کند.

خطرات مصرف شیرینی کاکائویی برای کودک
غیر از واکنش‌های آلرژی‌زا ممکن است از دادن شیرینی به دلیل قند و کافئین موجود در آن به کودک خودداری کنید. علاوه بر این آشنا کردن کودک با عادات غذایی سالم منجر به ایجاد یک رژیم غذایی سالم برای او خواهد شد. با این حال خوردن مقدار کمی کیک تولد قبل از اولین سال تولد او نمی‌تواند منجر به بیش‌فعالی ناشی از مصرف بوره یا اضطراب و آشفتگی در اثر خوردن کافئین یا پوسیدگی دندان شود.

در هر صورت هنگام دادن شیرینی به کودک بسیار مراقب باشید؛ ممکن است کیک تولد در ظاهر نرم به نظر برسد، اما حاوی میوه های خشک یا مواد سخت و کوچکی باشد که برای کودکان کوچک خطرناک است و خطر خفگی دارد.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments