علائم زخم معده در کودکان

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

زخم سیستم هاضمه یا همان زخم معده کودکان نسبت به بزرگسالان شیوع کمتری دارد بیشتر از آنچه تصور کنید، رخ می‌دهد. با توجه به تحقیقی۸/۱درصد کودکان در اروپا و ۱۷/۴ درصد در آمریکا تا قبل از ۱۸ سالگی دچار زخم معده شدند.اگر چه زخمهای معده معمولا رابطه نزدیکی با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری دارند اما گاهی اوقات بیماریهای جدیتری ثانویه‌ای همانند سرطان است. تشخیص زخم معده کودکان نسبت به بزرگسالان کمی تفاوت دارد چون بعضی از آزمایشها نتایج قابل توجهی را نمی‌دهند. موارد ساده معمولا به راحتی با آنتی بیوتیک و دواهای خوراکی دیگر درمان می‌شوند.در مواردی که خطر بیماری زمینه‌ای جدی وجود داشته باشد، خطر این بیماریها نسبت به زخم معده کمتر است. (بین ۱ تا ۲ درصد) و خطر مرگ هم پایینتر است (۰/۰۰۱ درصد.

علائم زخم معده در کودکان

زخم معده یک زخم باز است که روی دیواره پوششی معده بوجود می‌آید. زخم در معده خودش نشانه یک زخم التهابی معده است و زخمهایی که بیشتر به سمت روده باریک گسترش پیدا می‌کنند، زخم دوازدهه یا اثنی عشر نام دارند. علائم شایع زخم معده شامل:

  • سوزش یا درد فرسایشی در معده
  • گاز و نفخ تهوع یا استفراغ
  • کاهش اشتها خستگی

درد قابل به هنگامی که معده خالی است بیشتر بروز می‌کند اما درد فعالی که پس از خوردن بوجود می‌آید می‌تواند زخم معده را از زخم دوازدهه مشخص کند. زخمهای معده معولا موجب درد بلافاصله پس از خوردن غذا می‌شوند در حالی که زخم دوازدهه معمولا دو یا سه ساعت پس از غذا خوردن درد را ایجاد می‌کند. زخم هاضمه را در صورتی می‌توان شدید در نظر گرفت که درد به جای اینکه تیز و دردناک باشد حالت خاص و شدید دارد. این حالت ممکن است نشان دهنده این باشد که زخم در حال خونریزی است که در این صورت مدفوع تیره رنگ یا خونی یا استفراغ خون یا قطعاتی شبیه قهوه همراه با استفراغ آن را نشان می‌دهد.تب، لرزه، استفراغ و دشواری در بلع، علائم وضعیت اورژانسی هستند که در این صورت باید سریعا کودک را به مراکز درمانی انتقال داد.اختلالات ناشی از زخم معده کودکان ممکن است شامل سو تغذیه، سوراخ شدن معده و انسداد روده (ناشی از التهاب دوازدهه) است. هم سوراخ شدن معده و هم انسداد دوازدهه نیاز به مراقبت فوری داکتر دارند بنابراین در صورت بروز آنها باید به اورژانس مراجعه کرد. علتها H.pylori یک باکتری با شکل مارپیچ است که به ورم معده مزمن و زخم معده ارتباط دارد. حدود ۵۰ درصد جمعیت دنیا ظاهرا هلیکوباکتر پیلوری دارند که ۲۰ درصد آنها دچار مشکلات هضمی می‌شوند. با وجود اینکه علت اصلی زخم معده کودکان هلیکوباکتر پیلوری است اما عوامل دیگری نیز موجب آن شده یا به بروز آن کمک می‌کنند. در میان آنها این عوامل مهمتر هستند.

استفاده از دواهای ضد التهاب غیر استروئیدی همانند آسپرین یا ایبوپروفن مستقلا با خونریزی معده و زخمهای هضمی در صورت مصرف زیاد، مرتبط هستند. ژنتیک ظاهرا نقش مهمی دارد چون ۲۰ درصد کودکان مبتلا به زخم معده، سابقه خانواده زخمهای هضمی دارند. رویدادهای شدیدا استرس آور می‌تواند موجب زخمهای معده هم در کودکان و هم بزرگسالان شود که طی سه تا شش روز با علائم حاد ظاهر می‌شود. حوادثی همانند ضربه بزرگ در زندگی، زخم، عفونت یا جراحی. چاقی با افزایش خطر ابتلا به زخمهای کودکان ارتباط دارد چون موجب افزایش التهاب معده و تغییرات در فلور میکروبی طبیعی می‌شود. بیماری ریفلاکس معده بوسیله برگشت اسید معده مزمن مشخص می‌شود که می‌تواند منجر به زخم معده شود. استرس، اضطراب و غذاهای تند اگر چه به طور کلی باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شوند اما می‌توانند زخم معده را تشدید کنند. علل غیر معمول از جمله اختلالات ترشح زیاد (هیسترکتوری) که طی آن اسیدهای معده بیش از اندازه تولید می‌شوند. این اختلالات عبارتند از :

  • فیبروز کیستیک
  • لوسمی بازوفیلی
  • سندرم زولینگر- الیسون و نئوپلازی چند گانه غدد درون ریز

به همین صورت هر بیماری که موجب افزایش فشار داخل جمجمه‌ای شود، تولید بیش از حد اسید معده را باعث می‌شود که موجب زخمی می‌شود که به عنوان زخم کوشینگ مشهور است. در موارد نادر، زخم معده کودکان ممکن است نشانه‌ای از یک نوع سرطان خون به نام لنفوم باشد.

علائم زخم معده در کودکان

تشخیص زخم معده در کودکان می‌تواند چالش برانگیز باشد چون بعضی از آزمایشهایی که برای بزرگسالان انجام می‌شود از جمله آزمایش خون آنتی بادی H. pylori در کودکان، دقت کمی دارند. به طور کلی در صورتی که علائم شدید باشند، داکتران تحقیقات را با آزمایشهای کمتر تهاجمی شروع می‌کنند. اینها عبارتند از:

  • آزمایش خون هاضمه که قادر به شناسایی هلیکوباکتر پیلوری و بالا بودن میزان اسید و پپسین (آنزیم سیستم هاضمه) مطابق با ورم معده هستند .
  • تست آنتی ژن مدفوع برای نشان دادن شواهد ژنتیکی هلیکوباکتر پیلوری در نمونه مدفوع انجام می‌شود .
  • آزمایش تنفسی اوره اندازه گیری مقدار دی اکسید کربن در هوای خروجی متناسب با میزان عفونت فعال هلیکوباکتر پیلوری فعال است. نتایج منفی این تستها به داکتران امکان می‌دهد که اختلالات سیستم هاضمه را رد کنند و این باعث می‌شود از روشهای تهاجمی استفاده نکنند.

صحتمدی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments