عدم یک رنگی پاکستان عمده ترین چالش فرا راه افغانستان // سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

پاکستان از زمان تولد تا اکنون یکی از بزرگترین همسایگان درد سر ساز برای افغانستان بوده و در جریان بیشتر از 5 دهه این کشور در واقع از خطرناک ترین دشمنان امنیت و آرامش مردم افغانستان محسوب می شود.

کشور پاکستان که متاسفانه بیشترین نوار مرزی را با افغانستان دارد از همان آوان تشکیل اش از سوی انگلیس ها تا اکنون به نحوی در امور افغانستان دخالت و دست درازی نموده است که در گذر زمان نمونه های بسیاری از تشکیل گروه های تندرو افراطی احزاب گرفته تا تشکیل گروهای تروریستی طالبان، شبکه حقانی و ده ها شاخه خورد و بزرگ دیگر آن را در حافظه داریم.

اما آنچه همواره پاکستانی ها دغدغه هایی در مورد آن داشتند و از همین رو بیشتر به خشونت و نا امنی و پرورش ده های گروه تروریستی دست یازیده اند علاوه بر علل خورد و بزرگ دیگر مانند (نگهداشتن افغانستان به صفت بازار مصرفی کالاها ، سوء استفاده از معادن افغانستان به وسیله گروه های وفا دار به خودش ، استفاده های ابزاری از تروریستان طالب در جنگ های نیابتی و …غیره) عمده ترین عامل آن مسئله ی عدم توافق نظر و دیدگاه واحد میان افغانستان و پاکستان در مورد خط فرضی دیورند و مشکلات نوار مرزی می باشد.

دولت های افغانستان از گذشته تا اکنون همواره مدعی اند که قسمتی از خاک کنونی پاکستان مربوط افغانستان می باشد که طی یک معامله ننگین امروز پاکستانی ها در آن حضور دارند اما پاکستان با دیده در آیی تمام این موضوع را انکار میکند و تحمل تحویلی آن را به جانب افغانستان ندارد.

به همین منظور کشور پاکستان همواره بدون در نظر داشت حسن همجواری و همسایگی به عنوان یک دشمن عمل نموده و از هر افزاری غرض دستیافتن به اهداف شوم و مصروف نگاهداشتن مردم افغانستان در جنگ های داخلی دست زده است که متاسفانه این روش آنها به دلیل جهالت برخی از هموطنان ما نتیجه مطلوب داده و سال های سال می شود که مردم عزیز ما از همین ناحیه متحمل رنج و آلام فراوان شده اند.

پاکستانی ها در حال حاضر از طالبان به عنوان یک حربه بخاطر رسیدن به اهداف شان بخوبی استفاده میکنند که نمونه خوب آن رشد کشت کوکنار و مواد مخدر در مناطق نا امن زیر اداره طالبان ، قاچاق سنگ های قیمتی و مواد معدنی و قاچاق جنگلات که همه و همه سرمایه های ملی و حق تمام افراد کشور هستند ، می باشد.

تازه باید یاد آور شد این که پاکستان علاوه بر این که امروزه بر نقاط مورد منازعه دو کشور حکمرانی میکند نظامیان این کشور سال گذشته بالای برخی از مناطق مرزی قصد افزار پاسگاه های امنیتی را داشتند که سبب درگیری ها و واکنش های مردم افغانستان شد و حکومت افغانستان نیز شکایت خود را در پیوند به همین موضوع برای شورای امنیت سازمان ملل ارایه کرد.

اکنون یک بار دیگر و به سلسله دست اندازی ها و تاخت و تاز در مناطق مربوط افغانستان ملیشه های پاکستانی در تازه ترین مورد نقاطی را در امتداد خط فرضی دیورند واقع ولسوالی تنی ولایت خوست به داخل خاک افغانستان شده و قصد آزار و اذیت مردم محل و بیرون راندن آنها از مناطق شان را داشتند که خوشبختانه پولیس مرزی و پولیس محلی مان این اقدام ملیشه های پاکستانی را نقش بر آب نموده و آنان را مجبور به عقب نشینی نمودند.

جان گپ این که هرگاه حکومت در تبانی با جامعه ملل از راه دیپلوماسی و مفاهمه به این دست درازی ها پایان ندهد در آینده خطر بزرگی از سوی ملیشه های پاکستانی مناطق مرزی کشور را تهدید میکند.

بناءً خوب خواهد بود تا دولت مرکزی افغانستان موضوع را از مجراهای دیپلوماتیک با سازمان ملل شریک سازد که مبادا در آینده نه چندان دور سبب آزار و اذیت یا درگیری میان پاکستانی ها و پولیس سرحدی کشور گردد. از جانب دیگر ایجاب میکند که حکومت های محلی ولایت های مرزی نیز با دقت هر چه بیشتر متوجه عملکرد ملیشه های پاکستانی باشند زیرا در صورت سهل انگاری عواقب ناگواری باشندگان مناطق مرزی ما را تهدید میکند.

Share this page to Telegram

Comments