عبدالعزیز مهجور

comments 0

0 Views

عبدالعزیز مهجور (زاده ۱۳۲۴ – درگذشته ۲۵ سرطان ۱۳۹۶) شاعر و نویسنده افغانستان بود که به پژوهش دربارهٔ بیدل دهلویمی‌پرداخت.

مهجور در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در هنگام تبعید پدر، در ولایت قندهار افغانستان متولد شد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در مکتب عالی نجات به پوهنڅی اقتصاد پوهنتون کابل رفت و لیسانس گرفت. پدر وی استاد عبدالحمید اسیر معروف به قندی آغا از بیدل‌شناسان معروف افغانستان بود.

او بیش از سه دهه در سمت‌های مختلف دولتی کار کرد و از جمله ریاست بانک توسعه صنعتی افغانستان را به عهده داشت. با آن که تجربه‌های اداری و کاری او همه مرتبط با رشته تحصیلی‌اش بود، هیچ‍گاه تحقیق در آثار و اندیشه‌های ابوالمعانی میرزا عبدالقادر بیدل را کنار نگذاشت.

عبدالعزیز مهجور از خردسالی و در مجالس پدر با بیدل آشنا شد. پدرش «قندی آغا» از دیرباز یکی از حلقه‌های بیدل‌خوانی در کابل را اداره می‌کرد. به جز این قندی‌آغا وظیفه داشت همه ساله در روز درگذشت بیدل، مجلسی را در خانه‌اش با نام «عرس بیدل» به یادبود این متفکر و شاعر برجسته سده دهم و یازدهم هجری با آدابی خاص با حضور اهالی فرهنگ و ادب شهر برگزار کند.

در همایش بین‌المللی که به مناسبت سیصد و چهلمین سال تولد بیدل در دانشگاه کابل در شهریور ۱۳۶۴ برگزار شد عبدالعزیز مهجور در سیمای یک محقق جوان اما ریشه‌دار در میان بیدل شناسان دنیا سر بلند کرد و پدر را از ادامه راه مطمئن ساخت.

مهجور رفته رفته بر مطالعات و تحقیقات خود افزود و با پدید آمدن نابسامانی‌ها در افغانستان و بیرون شدن دیگر بیدل‌ شناسان برجسته از کشور در دو سه دهه آخر عمر خود به یکی از سرشناس‌ترین بیدل‌ شناس در داخل کشور افغانستان تبدیل شد. در سال‌های پسین به نمایندگی از افغانستان در صدر هیئت‌ها تقریباً در همه عرس‌ها و همایش‌ها پیرامون بیدل شرکت کرد.

مهجور از سال ۱۳۷۲ و پس از مرگ قندی‌آغا، رسماً بر منصب و جایگاه پدر تکیه زد و ارشاد و پاسخ پرسش‌های مریدان ابوالمعانی بیدل را عهده‌دار شد که تا اندکی پیش از مرگ آن وظیفه را در منطقه‌ای موسوم به باغ رئیس جنگلک کابل به پیش برد. در سال ۱۳۸۱ شمسی برای شرکت در نشست جهانی دربارهٔ ابوالمعانی عبدالقادر بیدل عبدالعزیز مهجور به دانشگاه اسلامی ملی در شهر دهلی هند دعوت شد. در این نشست به وی دکترای افتخاری بیدل‌شناسی اهدا شد.

عزیز مهجور تا آخرین روزهای عمرش در کابل زندگی می‌کرد و در ماه سرطان ۱۳۹۶ برای درمان به هند رفته بود عبدالعزیز مهجور صبح روز یکشنبه در ۲۵ سرطان ۱۳۹۶ در ۷۲ سالگی در یکی از شفاخانه های دهلی نو پایتخت هند درگذشت. نزدیکانش گفتند که پیکر وی به کابل منتقل شده‌است.

 

بیدل خوانی مهجور

از نام اگر بگذری از ننگ بیرون آای نگهت گل اندکی از رنگ بیرون آ
عالم همه از بال پری، آینه داردگو شیشه نمودار شو و سنگ بیرون آ

آثار :-

از عبدالعزیز مهجور بر اساس زندگی‌نامه‌ای که خود اندکی پیش از مرگ نوشته است، بیست و دو اثر در گستره ادب دری بر جا مانده است. او در بیشتر این آثار که رساله‌هایی کوچک و کم‌حجم هستند، همچون پدر به شرح و توضیح ابیات و آثار عبدالقادر بیدل با تمرکز بر عرفان این اندیشمند و شاعر فارسی زبان پرداخته است. با آن که برخی از این آثار چون «غزل‌های ستاره‌دار» و «سیری در نکات بیدل» او حاوی نکات و مطالب تازه‌ای در بیدل‌ شناسی هستند اما نگاه و رویکرد نویسنده تازه و امروزی نیست.

 • آثاری به چاپ رسیده :-
 • داغ محرومی
 • کامدی و مدن
 • شرح مستزاد بیدل
 • آیینه بندان حیرت بیدل
 • غزل‌های ستاره‌دار
 • آیینه‌بندان حیرت بیدل
 • خمستان قدیم
 • من و بیدل
 • سیری در نکات بیدل
 • بیدل و حافظ
Share this page to Telegram

Comments