عباس استانکزی : ما انتخابات را قبول نداریم

comments 0

762 Views

هندوکش –قطر: شیرمحمد عباس استانکزی، عضو ارشد هیات گفت‎‌وگوکننده طالبان  به تازگی درمصاحبه‌ی با یک روزنامه جاپانی گفته است که برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان در حضور نیروهای خارجی در این کشور برای طالبان غیرقانونی و غیرقابل پذیرش است.

این مذاکره‌کننده ارشد طالبان تأکید کرده که کشورهای اروپایی و آسیایی به‌ویژه جاپان باید خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تضمین کنند.

آقای استانکزی گفته‌است: “بربنیاد طرحی‌که ما دربارۀ آن توافق خواهیم کرد، یک توافق‌نامه در برابر تضمین‌کنند‌گان امضا خواهد شد. امیدوارم که کشورهای اروپایی و آسیایی تضمین‌کنند‌گان این توافق باشند. در این‌باره تمامی طرف‌ها تصمیم خواهند گرفت و جاپان یک کشور مهم است و می‌تواند در میان تضمین‌کنند‌گان باشد.”

به‌گفته او، پس از آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان ماده‌های توافق‌نامه را با واشنگتن عملی خواهند کرد.

دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان مسلح هفته گذشته پایان یافت. خلیل‌زاد گفته‌است که این دور از گفت‌وگوها مؤثر بوده و دوطرف از پیشرفت در این مذاکرات سخن گفته‌اند.

در این دور از گفت‌وگوها، روی جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین‌دادن طالبان به استفاده ‌نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس گفت‌وگو شده‌است.

زلمی خلیلزاد می‌گوید که امریکا می‌‎خواهد که پس از خرج نیروهای خود از افغانستان، یک میراث «خوب» در این کشور به جا بگذارد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خروج نیروهای خارجی یکی از پیش‌شرط‌های اصلی طالبان برای دست‌کشیدن از جنگ است.

عزت تبیان

Share this page to Telegram

Comments