عالمان دین: جنگ طالبان هیچ مبنای شرعی ندارد، کاملا ناروا است

comments 0

317 Views

هندوکش- کابل: علمای دین می گویند که جنگ های متداوم توسط طالبان در هلمند و سایر ولایات غیرقانونی و به هیچ وجه مبنای شرعی ندارند آنها می گویند با توجه به تشدید نبردهای اخیر این گروه، بیشترین تلفات به مردم عام و تاسیسات عامه المنفعه رسیده و بنابراین هیچ مبنای قانونی برای تدوام جنگ در کشور وجود ندارد.
آنها افزودند كه توافق صورت گرفته بین آمریكا و طالبان در قطر باعث متوقف شدن حملات این گروه به سربازان خارجی شده است، اما طالبان به کدام دلیل شرعی جنگ مسلمانان و برادران افغان شان را ادامه می دهند.
یکتن ازعالمای دین مولوي شريف الله نظري می گوید در تاريخ اسلام جنگي مانند جنگ فعلي ناروا و غیر شرعی در افغانستان رخ نداده است و همه طرف هاي درگير مؤظف به اصلاح اوضاع هستند.
مولوی نظری در این باره میگوید : عقد توافقنامه طالبان با ایالات متحده به اصطلاح جهاد طالبان را ختم نمود اما در اینجا تمام دولت و ملت مسلمان هستند پس کشتن اینها یعنی چی؟ کسانی که به واسطه جنگ هلمند بی خانه شده اند بخدا اگر هر یک از آنها کافر باشد اسلحه گرفتن علیه یک ملت مسلمان و سپس نامیدن آن جهاد کار ناروا است و هیچ مبنای قانونی ندارد.
در زمان پیامبر (ص) و در تاریخی امت این نیست که با کفار پیمان ببندید و علیه مسلمانان بجنگید، در همین حال ، برخی دیگر از علمای دین نبردهای اخیر در هلمند و سایر ولایات را وسیله ای برای نابودی افغان ها خوانده اند و افزودند که ویرانی ها به طور منظم توسط کسانی انجام می شود که آتش جنگ را برافروخته اند.
مولوی فرمان الله نیازی برعلاوه از رهبران طالبان از علمای دین نیز خواست زمان آن رسیده است تا هم با یکصدا جلو جنگ در کشور گرفته شود و این اقشار ها باید مسئولیت خود را انجام دهند.
وی گفت: دین اسلام اینست که” بهترین افراد کسی است که نفع اش به دیگران برسد و خدا نیکوکاران را دوست دارد. ”
واکنش علمای دین در حالی است که محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در مصاحبه ای با رسانه ها گفت تا زمانی که مذاکرات صلح در افغانستان به نتیجه قطعی نرسد، این گروه به مبارزه ادامه خواهد داد. علاوه بر هلمند ، این گروه به ویرانی در تعدادی از ولایات دیگر نیز ادامه داده اند که در آنها علاوه بر تلفات غیرنظامیان ، بسیاری از مردم مجبور به ترک خانه های خود شده و در بدبختی زندگی می کنند.
رئیس جمهور غنی همچنین جنگ هلمند را به شدت محكوم كرد و گفت كه چنین جنگ هایی علیه افغانها غیرقانونی و وحشیانه است. وی به خانواده های قربانیان جنگ در هلمند تسلیت گفت و به کلیه نهادهای مربوطه دستور داد تا به افراد نیازمند کمک اضطراری کنند.
قابل ذکراست که دلیل درگیری های مداوم ، بیش از ۵۰ مکتب و مدرسه در هلمند بسته شده است.
سپوږمۍ پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments