طالبان بنام جهاد مردم غور را قربانی کردند// عارف نظری

comments 0

1 Views

یکشنبه ۲۷ میزان یک موتربمب گذاری شده در ولایت غور منفجر شد که منجر به زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر و کشته شدن حدود ۷ تن افراد ملکی شد، انفجار این موتر بمب توسط طالبان در نزدیکی قومندانی امینه آن ولایت در مقابل درب وردی ریاست زنان انجام شد که آسیب های زیادی به غیرنظامیان رسید و حتی در خانه هایشان زخمی شدند.
اکثریت قربانیان این حادثه مردم عام بودند که عکس هایشان در رسانه ها دست به دست شده است ، آن مادر که خون آلود بود ، دردناک ترین فیلم ها و تصاویرش منتشر شده بود که داستان فداکاری های مادران افغانستان را روایت می کرد. طالبان این حمله را انکار کردند و دلیلش هم این است که طالبان با ایالات متحده توافق کرده اند و در شرایط کنونی نمیخواهند انزجار ایالات متحده را در قبال جنایات خود به همراه داشته باشند بنابراین طالبان به خدا نمیبنند ، اما نمی خواهند ایالات متحده آزرده شود. این اولین حمله طالبان از زمان توافق با ایالات متحده نیست. در گذشته صدها نفر در حملات مشابه از سوی طالبان کشته و زخمی شده اند ، اما طالبان مسئولیت آنها را رد کرده و برای ایالات متحده باور داده اند که چنین حملاتی را انجام نمی دهند.
جالب اینجاست که طالبان به ایالات متحده و جهان اطمینان داده اند که به غیر از آنها هیچ گروه تروریستی دیگری در افغانستان وجود ندارد ، بنابراین هیچ گروه دیگری وجود ندارد که چنین حملاتی را به غیرنظامیان انجام دهد. اما یک چیز روشن است که جناح های نظامی و سیاسی طالبان تقسیم شده و با یکدیگر توافق ندارند. آنها اختلافات شدیدی بین خود دارند ، اما این جنجال ها رسانه ای نشده اند و تلاش می شود آنها را مخفی نگهدارند.
شما دیدگاه های ضد و نقیض آنها را در جنگ هلمند شنیدید كه طالبان جنگ را برای سقوط لشكرگاه آغاز كردند و ناكام شدند ، اما دفتر سیاسی طالبان گفت كه آنها عملیات تصرف لشكرگاه را انجام ندادند ، بلكه برای آسایش مردم جنگیدند. طالبان جنگ در هلمند را آرامی برای مردم خوانده اند ، اما تخمین زده می شود که ۱۰هزار خانواده که ۴۰ هزار نفر میشوند در اثر جنگ آواره شده اند. طالبان میان هم اختلاف دارند ، جنگجویان شان با قطر نشینان همسو نیستند ، و طالبان می خواهند با شهادت غیرنظامیان ، دولت را تحت فشار قرار دهند تا تمام خواسته های طالبان را در میز مذاکره بپذیرد.
این واضح است که شهر وندان افغانستان خواهان ادامه جنگ برای سال ها نیستند ، اما آنها نمی خواهند اسلام آباد دوباره در کابل حکمرانی کند و شهروندان افغانستان آماده هر گونه فداکاری که لازم باشد در راستای صلح دایمی ، با عزت و استقلالیت. مذاکرات برای تمام شدن جنگ است فقط به اندازه کافی برای پاسخگویی به خواسته های افغانها برابرشود و تیم مذاکره کننده خواسته ها و پیشنهادات افغانستان را با خود برده اند.

Share this page to Telegram

Comments