ضیا قاری‌زاده

comments 0

0 Views

ضیاء قاری‌زاده (زاده ۱۳۰۱ – درگذشته ۲۳ جدی ۱۳۸۶) شاعر، خواننده و آهنگ‌ساز مشهور افغانستان بود.او در افغانستان به عنوان شاعر زبان‌های دری و فارسی شناخته‌ می‌شود.قاری‌زاده زبان و ادبیات فارسی را آموخت و سپس در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان مشغول به کار شد و مسئول امور روزنامه‌نگاری فرهنگی بود.
قاری زاده شاعر بسیاری از ترانه‌های خوانندگان افغان نظیر احمد ظاهر، رحیم‌بخش و بسیاری دیگر بوده‌است.

قاریزاده یکی از نخستین شاعران کشور است که دست کم در دهۀ سی خورشیدی به ساختار شکنی در شعر پرداخته و نمونه‌هایی در عروض نیمایی سروده‌است.

کتاب “اشعار نو” (يا نوی شعرونه) که نخستین جنگ شعرهای نو فارسی دری و پشتو در کشور است به سال ١٣۴١ به وسیلۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ انتشار یافته‌است.

در بخش فارسی این کتاب ۵٣ پارچه شعر در اوزان نیمایی و چهارپاره‌از آرین‌پور، یوسف آیینه، رحیم الهام، بارق شفیعی، حبیب‌الله بهجت، توفیق، استاد خلیل‌الله خلیلی، شفیع رهگذر، دکتر آصف سهیل، ابراهیم صفا، ضیا قاریزاده، محمود فارانی، سلیمان لایق، مایل هروی، فتح‌محمد منتظر و موسای نهمت به نشر رسیده‌است. بدون تردید شعرهای آمده در این کتاب نخستین تلاش‌های شاعران افغانستان در جهت ساختار شکنی و سرایش در عروض نیمایی است.

به همین‌گونه در بخش پشتو در این کتاب ١۵ پارچه شعر که نخستین نمونه‌هایی نوجویی در شعر پشتو به پیروی از عروض نیمایی است از (عبدالرووف بینوا، پسرلی، شپون، موسا شفیق، محمود فارانی، سلیمان لایق و مجروح (که باید بهاءالدین مجروح باشد)، به نشر رسیده‌است:

در کتاب اشعار نو از قاریزاده چهار پارچه شعر به نام‌های کبوتر سفید، ای زهره، ای دریا، و برگ‌ریزان به نشر رسیده‌است.

در پای شعرهای آمده در این کتاب، سال سرایش آنها وجود ندارد؛ اما از سال انتشار کتاب ١٣۴١خورشیدی می‌توان گفت که عمدتاً این شعرها در دهۀ سی خورشیدی سروده شده‌اند.

پس اگر دهۀ سی خورشیدی را دهۀ آغاز شعر نیمایی در افغانستان بدانیم، سخن به دور از واقعیت نگفته‌ایم.

نمونه شعر :-

آخر ای دریا
تو هم چون من دل دیوانه داری
موج بر کف
شور در سر
نالۀ مستانه داری

آخر ای دریا
کجا جویم سراغ منزلت را
در چه پیدایی نهانی
در چه سرحد خانه داری
تا کجا خواهی رمیدن
تا به کی خواهی تپیدن
گه به ساز شمع سوزی
گه پر پروانه داری

اما دلت واماندۀ تاب و تبی هست
آخر ای دریا
مگر در پای دل زولانه داری

Share this page to Telegram

Comments