صالح‌محمد خلیق

comments 0

0 Views

خلیق در خانواده تحصیلکرده‌ چشم به جهان گشوده و در زادگاه شعر و ادب یعنی «بلخ باستان» که شاعران و نویسندگان بزرگی را پرورش داده، بزرگ شد و از همان ایام کودکی و نوجوانی به سرودن شعر روی آورد.

خلیق یکی از شعرای نامدار بلخ افغانستان است که اکنون ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت را بر عهده دارد و در کنار آن از 4 دهه قبل شعر می‌سراید و داستان می‌نویسد.

همانطور که اشعار خلیق زیباست نام کتاب‌ها و دفتر اشعار وی نیز زیباست، خلیق از مشکلات روزگار یاد می‌کند و از کتاب‌های چاپ نشده شعرا می‌گوید، بر فراهم کردن زمینه‌های رُشد و پیشرفت ادبیات تکیه دارد و امیدوار است که روزی شعر و شعرا جایگاه ویژه‌ای بین جامعه افغانستانی و جهان داشته باشند.

سبک شعرش نیمایی است اما در کنار آن، غزل، قصیده و شعر سفید هم دارد. از میان شعرای ایرانی نیز علاقه وافری به «اخوان ثالث» و «ناظر ناظرپور» دارد.

خلیق از زمانی که دانش‌آموز بود و در صنف هفتم و هشتم درس می‌خواند به دلیل علاقه به شعر و شاعری رو به این کار آورد و برخی اوقات شعر هم می‌گفت خانواده‌اش متن‌های کهن مانند «شاهنامه فردوسی» را در شب‌های زمستان می‌خواند، زمانی که مکتب رفتم به زبان فارسی علاقه زیادی پیدا کرده و تمام اشعار را با تمام توانایی و علاقه می‌خواند، این موارد سبب شد تا واژه‌ها را کنار هم چیده و شعر بگوید و یکی از آموزگاران آن زمان مکتب که «صالح‌محمد فطرت» نام داشت در این راه همکاری زیادی با او کرده و او برای پیمودن این جاده پر فراز و فرود تشویق کرد.

Share this page to Telegram

Comments