شهروندان از گروه طالبان می خواهند که باید خشونت‌ها را متوقف کنند

comments 0

7 Views

هندوکش- کابل: شماری از شهروندان به این باورند که پس از امضآی توافقنامه صلح میان گروه طالبان و ایالات متحده امریکا در قطر ، خشونت ها از سوی طالبان در ولایات کشور افزایش بی پیشینه یافته است وهمه روزه مردم در آتش این جنگ ها قربانی می دهند.
اکنون که افغانستان در شرایط تاریخی و حساس برای تامین صلح و ثبات قرار گرفته است و نماینده گان دولت افغانستان و طالبان زیر یک چتر برای تحقق خواست های شان گفتگو می کنند یکی از اساس ترین خواست مردم تامین آتش‌بس و کاهش خشونت ها در افغانستان است که تا اکنون از سوی طالبان به شدت رد شده نه‌ تنها، خشونت‌ها از سوی طالبان کاهش نیافته، بلکه بیشتر نیز شده است.
جمشید دانشجو که از طرف جوانان پروان در یک نشست تحت نام گفتمان صلح سخن می‌زد، گفت: «خواست مردم این است که آتش‌بس دایمی هر‌چه زودتر برقرار شود و به جنگ خاتمه داده شود وطالبان باید خشونت‌ها را متوقف کنند».
یک هفته پس از گشایش گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر، زنان و جوانان زون مرکز، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای شان را در نشستی به شورای عالی مصالحه ملی و از آن طریق، برای هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان، ارائه کردند.
عدنان ساحل، یکی از اشتراک‌کنندگان در این نشست، گفت: «این دیدگاه‌ها، بازتاب‌دهنده‌ی دیدگاه‌های شهروندان افغانستان است که ما از یکماه به این‌سو، جمع‌آوری کردیم.» این برنامه، زیر نام گفتمان صلح، دیروز شنبه ۲۹، سنبله به حمایت دفتر یوناما در کابل برگزار شد.
در این نشست، نمایندگان زنان و جوانان که از شش ولایت زون مرکز کشور به کابل آمده بودند، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای شان را برای پیشبرد روند صلح بیان داشته و در قالب یک سند به شورای عالی مصالحه‌ی ملی تسلیم کردند.
همین‌طور اشراک‌کنندگان در گفتمان صلح، نگرانی‌شان را از شروع ‌نشدن گفت‌وگوهای مستقیم میان هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان، بیان داشته و گفته اند که از هیأت هردو طرف می‌خواهیم که به دیدگاه و نظرات همدیگر احترام گذاشته و برای منافع مردم افغانستان، انعطاف‌پذیر باشند تا باشد به خواست خداوند یک صلح سرتاسری در کشور تامین شده مردم بتوانند در یک فضای بدون جنگ به زنده گی روزمره شان ادامه دهند.

عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments