شروع مجدد گفتگوهای صلح امریکا با طالبان در قطر؛فرصت یا چالش؟ //سیدجمال اخگر

comments 0

0 Views

پس از یک وقفه ی طولانی بار دیگر زلمی خلیل زاد نمایندۀ ویژه ی امریکا در امور صلح افغانستان باردیگر غرض آغاز مجدد گفتگوهای صلح به قطر سفر نموده است.

منابع امریکایی تایید کرده اند که گفتگوهای صلح با طالبان دوباره در قطر آغاز شده کاهش خشونت، آتش بس و مذاکرات بین افغانی صلح اهداف اصلی این گفتگوها از سوی امریکایی ها عنوان شده است.

زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح در افغانستان، هفته ی گذشته با رهبران و سیاسیون افغانستان دیدارهایی داشته و در مورد مذاکرات صلح با طالبان، با آنان گفتگو کرده است.

با آن که قبل از این امریکا به دلیل یک انفجار و کشته شدن نظامیان خارجی گفتگوهای صلح با طالبان را متوقف نموده بود اما اخیرا ترامپ در سفرش به افغانستان و در جریان ملاقات با نیروهای امریکایی، در مورد ازسرگیری گفتگوهای صلح با طالبان خبر داد.

هرچند پیش از این شاهد چندین دور مذاکرات صلح میان امریکایی ها و گروه طالبان بوده ایم و نتایج آن هم در فرجام در حد صفر بوده است اما دیده شود که ایبار امریکایی با تجربه از دورهای قبلی گفتگوها آیا میتواند در این گفتگوها خوب بدرخشد و آیا گروه طالبان نیز به معنای واقعی تن به گفتکوهای صلح خواهند داد یاخیر؟

با توجه به این که گروه طالبان از گذشته تا اکنون نتوانسته اند طوری که توقع میرود استقلالیت خویش را حفظ نمایند و از زیر بار خواستهای حلقات استخباراتی منطقه به ویژه آی اس آی پاکستان برون آیند، تا اینجای کار نمی توان خوشبین بود که طالبان توانایی تصمیم گیری در مورد جنگ و صلح را دارند، اما در این مورد باید گفت که هرگاه امریکا میخواهد به راستی گروه طالبان را وادار به صلح نماید نخست از همه می باید فشارهای خویش را بالای حکومت پاکستان افزایش دهد زیرا افسار اصلی گروه طالبان در دست آی اس آی است و آی اس آی هر طوری که بخواهد این گروه را اینسو و آنسو میکشاند.

طوری که در نوشته های پیشین خویش (قبل از برهم خوردن گفتگوهای صلح تأکید کرده بودم) که یکی از کوتاه ترین راه ها غرض گفتگوهای موثر صلح و رسیدن به صلح واقعی آوردن فشارها بالای پاکستان و حلقات استخباراتی وفا دار به گروه طالبان میباشد باز هم اصرار مینمایم که آوردن فشارهای زیاد بالای حلقات استخباراتی حامی طالبان از سوی امریکا یکی از راه های دست یابی به صلح واقعی و پایدار در افغانستان می باشد.

گروه طالبان نمی توانند به تنهایی خود حتی کوچکترین تصمیم را بگیرند و از همین رو باز هم تأکید میکنم که امریکا نباید اشتباه دور قبلی خویش را تکرار کند و تنها به گفتگو با طالبان قطر بسنده نماید، بلکه باید همزمان فشارهای خویش را بالای طالبان افزایش دهد، از سوی دیگر باید گروه طالبان را وادار به گفتگوهای بین الافغانی و مهمتر از همه آتش بس نماید.

به عنوان مثال؛هرگاه گروه طالبان در قطر بتوانند دستور آتش بس را بالای جنگجویان خویش در افغانستان عملی نمایند آن گاه میتوان به گفتگوهای صلح و باورمندی طالبان به صلح اعتماد کرد در غیر آن نباید فریب وقت کشی طالبان را خورد.

Share this page to Telegram

Comments