شبنم زریاب

comments 0

0 Views

فیلمساز و نویسنده ی افغان تبار فرانسوی

“کودک شتر سوار”، دومین فلم کوتاه شبنم زریاب، فلمساز افغان تبار فرانسوی است که روز ١٨ می در فستیوال ” پانزده روز کارگردانان” در حاشیه جشنواره کن به نمایش گذاشته می‌شود. شبنم زریاب چند سال پیش فلم کوتاه ” شرنگ شرنگ زنگ‌ها” را ساخته بود که با موفقیت‌های زیادی در جشنواره‌های سینمایی در فرانسه و بیرون از آن روبرو شده بود.

شبنم زریاب، هفت ساله بود که کابل را همراه با مادرش، سپوژمی زریاب، داستان نویس شناخته شده افغان و خواهر بزرگترش کابل را ترک گفتند و به فرانسه آمدند. وقتی به شهر “مون پلیه” در جنوب فرانسه رسیدند او می‌گوید مادرش در سفارت فرانسه کار می‌کرد و به همین خاطر به آسانی توانستند ویزای این کشور را بگیرند. این سفر قانونی، به گفته او، « به هیچ صورت با مهاجرت کسانی که در چند سال اخیر راه اروپا را در پیش می‌گیرند قابل مقایسه نبود.» البته به جز این که، پدرش، رهنورد زریاب، نویسنده شناخته شده افغان، در کابل مانده بود تا چند سال بعد به آن‌ها به پیوندد او تازه دریافت که قصر مرمرین داستان‌های کودکانه‌ای که در افغانستان خوانده یا فلم‌هایش را دیده بود، در فرانسه انتظارش را نمی‌کشیده است. چند دهه بعدتر اما، او به عنوان فلمساز، برای بار دوم از زینه‌‌های مزین با فرش سرخ جشنواره کن بالا می رود و در حاشیه این جشنواره، در نمایش کودک شتر سوار شرکت می‌کند. شبنم با تبسم می‌گوید از این که این شانس را دارد خوشحال است.

او سپس درباره فلمش می‌گوید: « کودک شتر سوار داستان یک کودک ربوده شده است که قرار است در یک مسابقه شترسواری کودکان شرکت کند. به او وعده داده‌اند که در صورت موفقیت در این مسابقه، مادرش را بازخواهد یافت….

او می‌گوید در سال‌های اول زندگیش در مون پلیه، ندانستن زبان فرانسوی مخصوصاً در مکتب خیلی آزارش می‌داد تا آن جایی که خود را « کر وکور» احساس می‌کرد اما به زودی، با خواهرش نزد مادرش در منزل به آموزش زبان فرانسوی و بعدها زبان فارسی پرداختند.

شبنم بعد از این‌که دوره لیسه را در مون پلیه به پایان رساند راهی پاریس شد تا با توصیه و پا فشاری مادرش در رشته حقوق درس بخواند. با این که او، دلش برای سینما می‌تپید. شاید به خاطر دهها داستان مصور و فلم‌های کارتونی که در کابل مادرش در دسترس او و خواهرش می‌گذاشت.

با این حال قبل از روی آوردن به سینما، بدون شک تحت تاثیر مادرش، شبنم هم به نوشتن روی آورد و در سال ٢٠١١، رمان ” پیانو نواز افغان” منتشر کرد. این رمان ” اتوبیوگرافیک” خاطرات کودکی او از هنگام مهاجرت خانواده از افغانستان و سال‌های بعد زندگی در فرانسه را ترسیم می‌کند و در بخشی از آن، به تحولات سیاسی و فرهنگی ناشی از حملات ١١سپتامبر در افغانستان می پردازد.

شبنم زریاب، در این روزها روی طرح دو فلم بلند داستانی کار می‌کند و امیدوار است به زودی آن‌ها را به پایان برساند. البته او در گذشته گفته بود که یک رمان جدید را روی دست دارد اما حال که سر وکارش به سینما کشیده، می‌گوید اول باید به فلم‌هایش برسد ! شاید به این دلیل، که برای دختری که پدر و مادرش، هردو از بهترین رمان نویس‌های افغانستان هستند، ساده‌تر آن خواهد بود، تا با بال‌های خودش، یعنی سینما، پرواز کند.

Share this page to Telegram

Comments