سیا: ایران با القاعده ارتباط مستقیم داشت

comments 0

0 Views

هندوکش – امریکا: سازمان استخبارات مرکزی امریکا (CIA) روز چهارشنبه (10 عقرب) اسناد را که شش سال پیش در جریان عملیات از محل مخفی اقامت گاه اسامه بن لادن رهبر القاعده، در ایبت آباد پاکستان به دست نیروهای امریکایی آمده بود، را منتشر کرد.
اسنادی که از آرشیف بن لادن بدست آمده حاوی یاداشت های روزانه بن لادن، ویدیوی عروسی پسر کوچکش حمزه و یاداشت های مرتبط به ارتباطات ایران و القاعده میباشد.
مایک پمپئو مدیر سازمان سیا ماه قبل در واشنگتن قول داده بود، طی یک کنفرانس اسنادی را منتشر خواهد کرد که ارتباطات مخفی ایران و شبکه القاعده را برملا میسازد.
وی افزود، در این آرشیف اسناد و شواهدی وجود دارد که نشاندهنده روابط، تماس ها و زمان همکاری ایرانی ها با القاعده را نشان میدهد.
پمپئو روز چهارشنبه گفت: انتشار این اسناد «فرصتی را در اختیار مردم امریکا قرار میدهد تا شناخت بیشتری از طرح ها و عملکرد این گروه تروریستی پیدا کنند»”
استخبارات امریکا 470 هزار فایل تازه که در ماه مه ۲۰۱۱ از محل زندگی بن لادن ضبط شده بود را علنی کرد. این اسناد توسط توماس جاسلین و بیل روگیو محققان “بنیاد دفاع از دموکراسی” که از قبل به آن دسترسی یافته بودند بررسی شده است. آنها برداشت های خود را در مقاله ای در نشریه این بنیاد به نام “لانگ وار ژورنال” منتشر کرده اند.
به نوشته آنها یکی از این اسناد ۱۹ صفحه ای نشانگر پیوند های القاعده با ایران است که یکی از افسران بن لادن آنرا نوشته است.
به نوشته این دو، یک سند در این مجموعه حاکیست که ایران چگونه پیشنهاد آموزش، پول و سلاح به بعضی از “برادران سعودی” القاعده با پیش شرط راه اندازی حملات به پایگاه های امریکا در منطقه خلیج فارس را داده بود، اما سایر اسناد نشان میدهد که ایران و القاعده گاه اختلافات شدیدی نیز داشته اند و بن لادن یک بار نامه ای به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نوشت و در آن خواستار آزادی بستگانش از بند شده بود.
سایر فایل ها نشان میدهد که القاعده یک دپیلمات ایرانی را برای واداشتن ایران به مبادله زندانی هایش ربود. مکاتبات اسامه بن لادن نشان میدهد که او و افسرانش همچنین نگران بودند که ایرانی ها حمزه (پسر بن لادن) و سایر اعضای خانواده را پس از آزادی مورد تعقیب قرار دهند.
فکور نعیمی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *