سمیع یوسف

comments 0

0 Views

سمیع یوسف در 31 سرطان 1359(19 جولای 1980) در تهران و در خانواده ای اصالتا تبریزی به دنیا آمد. پدر بزرگ سمیع یوسف از اهالی باکو بوده و به ایران مهاجرت کرده است.

سه ساله بود که همراه خانواده از ایران مهاجرت کرد و در انگلستان و در منطقه sout hall لندن اقامت کرد. پدر سمیع….آهنگساز و شاعر ایرانی مقیم لندن که آهنگ ها وترانه های بسیاری را برای خوانندگان ایرانی سروده و تنظیم کرده است

تنها یک برادر بزرگ از خود بنام بارون دارد که از تنظیم کننده های مشهور موسیقی الکترویک می باشد. پدرش بابک رادمنش از آهنگسازان و ترانه سراهای شناخته شده زمان انقلاب هستند که معروف ترین اثر وی آهنگسازی و ترانه سرایی سرود خلبانان، ملوانان می باشد.

سمیع در 5 سالگی به دلیل عود بیماری جهاز هاضمه پدرش مجبور شدند برای درمان به انگلستان بروند که با طول کشیدن مدت درمان همانجا ماندگار شدند.

سمیع از 6 سالگی با اصرار خود موسیقی و ساز زدن تار را از پدرش آموخت. او در 13 سالگی به ایران آمد و با الگو برداری از تار استاد جلیل شهناز، اولین کار حرفه ای خود را پس از بازگشت به انگلستان برای پدرش نواخت.

سمیع موسیقی را در 18 سالگی به صورت آکادمیک ابتدا در پوهنتون منچستر و سپس در معتبرترین موسسات موسیقی لندن و تحت نظر مشهورترین موسیقی دان های آکادمی سلطنتی موسیقی لندن فرا گرفته است. او در سن بسیار کم آهنگسازی را شروع کرده است و صدای زیبایش با دانش گسترده ی او در زمینه شناخت نت و هارمونی تکمیل شده است. او همچنین درک درستی از تئوری موسیقی و انواع مختلف موسیقی خاورمیانه ( مقام ها ) را داراست.

محبوبترین اثر سمیع کلیپ حسبی ربی است که ازهمه لحاظ فوق العاده است. گرچه سمیع از سه سالگی در لندن بزرگ شده اما ریشه های شرقی اش (او در یک خانواده ایرانی آذربایجانی الاصل به دنیا آمده است) در ساخت ملودی ها، آهنگ ها و نماهنگ هایش کاملاً مؤثر بوده است. هوش سرشار سمیع و فهم عمیق او در تئوری موسیقی و نوازندگی، زمینه ای شد تا بتواند فرهنگ های مختلف موسیقی کلاسیک غربی تا موسیقی مقامی خاورمیانه اعم از عربی و ایرانی و صوفی)، ترکی، آواز های فارسی، آذری، هندی و پاکستانی و حتی ملودی های افغانی را یاد بگیرد.

سمیع ، در 23 سالگی (2003) آلبوم اول زیبایش، «المعلم» را به بازار های جهانی عرضه کرد که شکلی مدرن تر و بسیار جذاب تر از همان تواشیح خودمان است به زبان های انگلیسی و عربی. اهل فن می گویند که این آلبوم، انقلابی در اناشید انگلیسی بوده است. بعد از کت استیونس (یوسف اسلام)، خواننده مسلمان بریتانیایی، حالا نوبت به سمیع یوسف رسیده است که آواز های اسلامی اش به صدر جدول فروش آلبوم های اروپا و آمریکا برسد؛ فراموش نکنید که موسیقی پاپ در این کشور ها برای خودش بروبیایی دارد.

بسیاری به محض اینکه صدای مسحورکننده اش را شنیدند به خریدن آلبوم هایش روی آوردند تا جایی که تعداد فروش آن در روز اول به طور متوسط به 40 نسخه در هر فروشگاه رسید. یکی از معتبرترین روزنامه های اروپا در خصوص آلبوم او نوشته است «آثار این هنرمند به قدری زیباست که قلب ها را تسخیر می کند». در کشور های عربی البته استقبال نسبتاً بیشتری نسبت به آلبوم سامی یوسف شد درست همزمان با حلول ماه مبارک رمضان در یکی از کشور های عربی تعداد فروش متوسط آلبوم وی در هر فروشگاه به750 نسخه رسید. سامی توانست در مدت یک سال تحول عظیمی در عالم موسیقی و سرود دینی ایجاد کند. اولین آلبومش جزو پرفروش ترین های خاورمیانه و اروپا شد. نماهنگ «المعلم» به مدت 21 هفته در مصر و 12 هفته در ترکیه در صدر جدول آلبوم های پر فروش بوده است.

Share this page to Telegram

Comments