سعید پور صمیمی

comments 0

0 Views

سعید پورصمیمی هنرپیشه پیشکسوت تئاتر و تلویزیون ، متولد ۹ حوت سال ۱۳۲۲ در شهر تهران متولد شده است ، پورصمیمی فارغ التحصیل رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر پوهنځی هنرهای زیبای پوهتنون تهران است. سعید پورصمیمی از شاگرادان استاد حمید سمندریان و همدوره اساتیدی همچون پرویز پورحسینی بوده و به طبع نوع بازی و نقشهایی که پذیرفته و ایفا کرده است به استاد بازی در نقش‌های دوم معروف شده است و از وی در دومین «جشنواره کمدی گل‌آقا» به عنوان پیشکسوت سینمای کمدی ایران تقدیر به عمل آمد. سعید پورصمیمی نیز همانند همدوره ای های فوق العاده اش با شرکت در صنف های استاد حمید سمندریان و پیوستن به او، کارش را با تئاتر آغاز کرد.

 

وی فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۴۰ با تشکیل گروه بازارگاه با همراهی “عباس یوسفیانی” ، “پرویز پورحسینی” ، “اسماعیل پورحسینی” ،  پرویز فنی‌زاده و … شروع کرد. پورصمیمی با گذراندن دوره‌های بازیگری و کارگردانی پوهنځی هنرهای زیبا و گرفتن اسناد لیسانس تئاتر در رشته، کارمند اداره تئاتر شد. سعید پورصمیمی پس از دوره کارمندی در اداره تئاتر، کارمند واحد نمایش صداوسیما گردید و کارگردانی نمایش‌های صحنه‌ای ، تلویزیونی و نوشتن نمایشنامه را بر عهده گرفت. عمده کارهای پورصمیمی در زمینه بازیگری تئاتر بوده و از جمله تئاترهای معروف او میتوان به : “آندورا” ، “پژوهشی ژرف و سترگ”، “استثناء و قاعده” ، “ریچارد سوم” ، “بازرسی” ، “خسیس” ، “هنر” اشاره کرد.

سعید پورصمیمی فعالیت خود را در سینما، در سال ۱۳۶۵ با بازی در “فیلم ناخدا خورشید” به کارگردانی ناصر تقوایی آغاز کرد که یکی از بهترین آثار آن زمان سینمای ایران است. وی در تلویزیون نیز در مجموعه‌های تلویزیونی در “پناه تو” ، “ماه عسل” ، “شبی از شب‌ها” و در تله‌تئاتر هنر (نوشته یاسمینا رضا) نقش آفرینی کرده است.

جوایز

کسب سیمرغ بلورین برای فیلم‌ ناخدا خورشید (بهترین بازیگر نقش دوم )

کسب سیمرغ بلورین برای فیلم‌ تحفه‌ها (بهترین بازیگر نقش دوم )

کسب سیمرغ بلورین برای فیلم‌ پرده آخر (بهترین بازیگر نقش دوم )

Share this page to Telegram

Comments