منابع : شورای کویته طالبان از پاکستان دلخوش ندارد، می خواهد به ایران نزدیک شود

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل: یکی از منابع مؤثق طالبان در گفتگو با هندوکش نیوز گفته است که، شورای کویته طالبان از پاکستان دلخوش ندارد در سدد نزدیکی با ایران استند.
این منبع می گوید:« در این اواخر تمرکز بیشتر پاکستان بالای شبکه حقانی است، با آنکه هبت الله در ظاهر رهبر است اما در عقب پرده کسی از او اطاعت نمی کند و تمام فیصله های نهایی را رهبر شبکه حقانی، سراج الدین حقانی می کند».
این منبع گفته است:« پس از حمله بر مهمانخانه والی کندهار این ارتباطات بیشتر به وخامت گرائید، و پاکستان تمام مدارسی را که قبلاً به شورای کویته انتحاری پرورش میکرد در اختیار شبکه حقانی گذاشته است و مهمترین مثال آن مدرسه مولوی احمد کندهاری می باشد که بصورت مستقیم با شبکه حقانی کار می کند».
منبع می افزاید ، شورای کویته تلاش فراوان کرد تا ملا منان و ملا گل آغا را در هلمند شکست دهد و یا اینکه آنها را از خود سازد اما این کار بخاطری ناممکن بود چون منابع مهم تریاک در نزد آنها می باشد و اکثر ساحاتی که در کنترول طالبان می باشد و افراد ملا منان و ملا گل آغا در آن حضور دارند و از جانب دیگر افراد وفا دار به ملا اختر محمد منصور پس از کشته شدن رهبرشان وقتی متوجه شدند که شورای کویته چندان به آنها ارزش نمی دهد بناءً در کنار ملامنان قرار گرفتند زیرا منافع آنها در این است.
منبع علاوه کرد : « در غور، فراه و بادغیس شورای کویته فشار های خود را بیشتر کرده زیرا سه ماه می شود که پاکستان کمکهای خود را به این شورا قطع کرده است، در مقابل ایران پول و اسلحه به این شورا کمک می کند».
نامبرده گفت:« در زاهدان همین اکنون مولوی نیک محمد روابط تنگا تنگ با ایران دارد و قسمی که ایران شیعه ها را پرورش و به سوریه اعزام می کند همین گونه سنی ها را آموزش می دهد و به صفوف طالبان تقدیم می کند».
موصوف می گوید:« تصرف بعضی از قسمت های غور و تلاش برای نزدیک شدن به بند سلما از طریق ولسوالی تیوره اولین مأموریت شورای کویته به فرمایش ایران است و از جانب دیگر طالبان می خواهند که با ایران یک منطقۀ آزاد مرزی داشته باشند تا سلاح را بصورت آزادانه از آن کشور بدست آورده بتوانند».
منبع اظهار داشت:« طالبان تلاش فراوان کردند که شورای کویته را به افغانستان انتقال دهند اما تاکنون مؤفق نشده اند زیرا مناطقی را تصرف می کنند بیشتر از یک هفته و حد اکثر یک ماه نگهداری کرده نمی توانند حتا سپاه پاسداران و مشاوران ایران نیز از تمام تکتیک های خود استفاده کردند مگر واقعیت جنگ افغانستان طور دیگری است و شکست خوردند».
منبع این اظهارات را درحالی می نماید که به تازه گی رئیس شورای ولایتی غور نیز گفته بود ، در جنگ ولسوالی تیوره ایرانیان مستقیماً با طالبان حضور داشتند و کمکهای تسلیحاتی نیز به این گروه کرده اند».
نامبرده گفته بود که ایرانیان با استفاده از تاریکی شب برای طالبان سلاح میآورند و نود فیصد سلاح طالبان غور ساخت ایران میباشد.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که ایران از مدیریت آبها به وسیله ایران به شدت نگران است که در چند ماه اخیر طالبان وفا دار به ایران چندین بار بالای بند سلما حمله کرده اند.
گفتنی است که در مورد قضیه انتحار پسر ملا هبت الله در هلمند نیز افواهاتی وجود دارد که (آی اس آی) او را وادار به این کار کرده است تا انتحار کند و در این حمله نه تنها این که هبت الله خوشبین نبود بلکه حالا پی برده است که، از وی و خانواده او فقط و فقط برای مشروعیت بخشیدن به طالبان استفاده صورت می گیرد و اما حرف آخر را همواره شبکه حقانی میزند.
پایگاه خبر

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *