سرور دانش: در گفت‌وگوهای صلح اگراقلیت های مذهبی نادیده گرفته شود به اتحاد میان مردم آسیب میزند

comments 0

18 Views

هندوکش- کابل: آقای دانش که بروز دوشنبه ۳۱، سنبله در مراسمی به مناسبت گرامیداشت از «روز جهانی صلح» سخن می‌زد، گفت که با وجود گذشت نزدیک به ده روز از مراسم گشایش گفتوگوهای میان‌افغانی در قطر، هنوز هم گفتوگوهای مستقیم میان دو طرف، آغاز نشده است.
سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، از گروه طالبان می‌خواهد تا با مذهبی‌سازی گفت‌وگوهای صلح، به اتحاد قومی و مذهبی میان مردم افغانستان، آسیب نزنند.
به گفته‌ی او، نباید برخی از اختلاف نظرها، سبب معطل ماندن آغاز گفت‌وگوهای صلح شود.
آقای دانش، افزود، بحث‌هایی وجود دارد که گویا یکی از چالش‌های فراراه آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، این است که اختلافات باید با محور مذهب حنفی حل شود.
او علاوه کرد: «امام اعظم، همیشه می‌گفت، همه افرادی که اهل قبله‌اند، مسلمان اند و هیچ مشکلی با سایر مذاهب نداشت. حالا هم اگر کسی بیاید و بگوید که با اهل تشیع، مانند سایر اقلیت‌های دینی برخورد می‌کنیم، به این معنی است که شیعیان از چارچوب شریعت خارج اند و این کار، توهین به بخش بزرگی از مردم افغانستان است».
به گفته‌ی آقای دانش، مردم شیعه‌ی افغانستان، همیشه یک خواسته‌ی مشروع و قانونی داشته اند که در مسایل فقهی، مطابق مذهب خود عمل کنند. او، تأکید کرد که این خواسته، نه بی‌احترامی است و نه زیاده‌خواهی؛ بلکه جز حقوق اساسی و شهروندی مردم افغانستان است.
او، گفت که صلح مردم متعلق به تمام اقوام، احزاب و پیروان همه‌ی مذاهب و گروه‌های اجتماعی است و اختصاص به گروه خاصی ندارد؛ به همین دلیل، گروه طالبان نباید دست به اقدامی بزند که فضای دوستی و صمیمیت میان مردم افغانستان خدشه‌دار شود.
معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید کرد که اگر هدف گفت‌وگوها این باشد که از آغاز، میان مردم تفرقه ایجاد کرده و دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته را زیر سوال ببرد؛ به صلحی که به نفع افغانستان باشد، منجر نخواهد شد.
گفت‌وگوهای میان‌افغانی، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر، گشایش یافت. از آن زمان تا اکنون، دو طرف، موفق نشده اند که حتا روی آجندای نهایی گفت‌وگوها، به توافق برسند.
منبع: www.Hindukosh.com

Share this page to Telegram

Comments