سرمایه گزاری اتحادیۀ اروپا برای دسترسی بازرگانان زن افغانستان به مارکیت‌های جهانی

comments 0

3 Views

هندوکش_ کابل: سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان از سرمایه گزاری این اتحادیه برای زمینه ‌سازی دسترسی زنان تجارت پیشه افغانستان به مارکیت‌های جهانی خبر می دهد.

پییر مایدون دیروز در نشست اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان، در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل گفت، موضوع جندر برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است؛ این اتحادیه در زمینه توانمندسازی زنان افغانستان همکاری دارد و نیز برای زمینه‌ سازی دسترسی زنان تجارت پیشه افغانستان به مارکیت‌های جهانی، سرمایه‌گذاری کرده است.

رولاغنی، بانوی اول افغانستان نیز در این نشست افزایش حضور بانوان تجارت‌پیشه در این کشور را یک دست‌آورد بزرگ دانست و گفت: در حال حاضر بیش از 1150 تجارت پیشه زن که از سوی اتاق تجارت وصنایع زنان افغان به گونه رسمی ثبت گردیده‌اند، در کشور فعالیت می‌کنند.

از سوی دیگر، نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن وپترولیم در این نشست با اشاره به آن‌که هدف حکومت آن است که تا سال 2024 به خودکفایی اقتصادی برسد، نقش سکتور خصوصی به ویژه زنان تجارت پیشه در این عرصه را بسیار با اهمیت دانسته، گفت: وزارت معادن و پترولیم پروژه‌های کوچک وبزرگ را در سال 2019 میلادی روی دست دارد و تلاش می‌کند که به زنان تجارت پیشه نیز برای سرمایه‌گذاری در آن پروژه‌ها زمینه‌سازی شود.

کامله صدیقی، معین وزارت صنعت وتجارت هم وعده سپرد که این وزارت با زنان تجارت پیشه و اتاق تجارت وصنایع زنان افغان همکار است.

این نشست اتاق تجارت وصنایع زنان افغان که به مناسبت دو سالگی فعالیت این اتاق و هشتم مارچ روز جهانی زن، راه‌اندازی گردیده بود، افزون بر مقام‌های دولتی، 150 زن تجارت پیشه از 6 ولایت به شمول کابل نیز اشتراک داشتند.

این درحالی است که بر بنیاد فیصله شورای عالی اقتصادی در 12 مارچ سال 2017 میلادی، «اتحادیه متشبثین رهبر برای انکشاف افغانستان» به «اتاق تجارت و صنایع زنان افغان»  تغییر نام داد و فعالیت‌هایش را شروع کرده است.

عبیدرادپور

Share this page to Telegram

Comments