سالمندان باید برای سلامتی خود ورزش های هوازی انجام دهند

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

در کشور ها سن بالای ۶۰ سال را به دسته های مختلف سالمندان تقسیم  بندی می کنند و سن ۶۰ تا ۷۰ را سالمند جوان ، ۷۰ تا ۸۰ را سالمند میانسال و بالاتر از ۸۰ را سالمندان پیر نامیده می شود که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد سالمندان کم تحرک یا بی تحرک هستند از همین رو آنان به بیماری های همچون دیابت، قلب عروقی ، فشار خون مبتلا می شوند براین اساس آنان برای پیشگری ازمبتلا شدن به این بیماری ها باید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

فعالیت بدنی چیست؟

تحرک یا فعالیت بدنی مانند کارهای روزمره و یا خرید خانه فعالیت فیزیکی نامید می شود و این فعالیت ها بهتر از بی تحرکی است این تحرک برای سلامتی لازم است اما کافی نیست لذا سالمندان باید ورزش را در دستور کار خود قرار دهند. متاسفانه خانم ها نسبت به آقایان ازفعالیت بدنی کمتری دارند از همین رو به بانوان توصیه می شود از فعالیت بدنی و ورزش دوری نکند .

سالمندان باید چه ورزش های انجام دهند؟

سالمندان باید ورزش های هوازی مانند بایسکیل رانی ، پیاده روی با شدت متوسط، شنا ۵ روز در هفته ، ورزش های قدرتی ۲ روز درهفته ، ورزش کشکی و تعادلی انجام دهند.

چه ورزش های به سالمندانی که مبتلا به دیابت و دیسک کمر هستند توصیه می شود؟

سالمندانی که به دیابت ودیسک کمرمبتلا هستند باید ورزش های آبی مانند شنا و راه بر روی آب در زمان کوتاهی انجام دهند، همچنین پیاده روی به مدت ۱۰ دقیقه تا ۲۰ دقیقه  در ۲ نوبت صبح و بعدازظهر با کفش ومحیط مناسب به این افراد توصیه می شود و  سالمندانی که بیماری قلبی دارند توسط داکتر باید ورزش انجام دهند همچنین این افراد باید پیاده روز منظم به مدت نیم ساعت ، شنا و ورزش های آبی انجام دهند.

چند درصد از سالمندان اضافه وزن دارند؟

۴۰ درصد از افراد سالمند دارای اضافه وزن هستند که باید برای رفع این مشکل خود ورزش کنند چرا که اضافه وزن می توانند برای آنان مشکلاتی را ایجاد کند.

سالمندان می تواند بایسکیل رانی کنند؟

سالمندانی که در دوران جوانی خود بایسکیل رانی می کردند اکنون می توانند در مدت کوتاه و راه های مستقیم و در هفته چند بار انجام دهند اما سالمندانی که بایسکیل رانی نکرده اند و اکنون نیز می خواهند بایسکیل رانی کننند باید احتیاط کنند.

آیا کوه نوردی به سالمندان توصیه می شود؟

کوه نورودی هفته ای یکبار به سالمندان توصیه می شود البته نباید در ارتفاع های بلند، شیب دار بروند همچنین  باید از کفش های مناسب و استاندارد استفاده کنند سالمندان باید به صدای بدن خود گوش کنند و هر زمانی که در انجام هر گرونه ورزش  که بدن آنان احساس خستگیه ، احساس سرگیجه و تنگی نفس کرد باید ورزش را متوقف کند.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments