ساده ترین و مؤثرترین روشهای یاد گیری // گرد آوری و تنظیم : سیدجمال اخگر

comments 0

0 Views

هستند برخی از دانش آموزان و دانشجویانی که در نحوه ی مطالعه و یادگیری دروس دچار مشکل هستند و نتیجه ی مطلوب از مطالعه و تلاش خود بدست نمی آورند. همین مسئله باعث میشود تا در نزد دیگران به عنوان نالایق یا تنبل خطاب شوند که این نوع تنبیه در دراز مدت ضربه محکمی به دانش آموز میزند.

با آن که شیوه های یادگیری در افراد متفاوت است اما با آنهم در این نوشتار موارد ساده و مؤثری را که به سادگی میتوان آن را عملی ساخت و نتیجه مطلوب را کسب کرد ، گرد آوری نموده ام که توجه تان را بدان معطوف میدارم.

بصورت عموم سه نوع شیوه ی یادگیری که عبارت از شنیداری ، دیداری و نوشتاری می باشد وجود دارد.

در ابتدا شما باید تفکیک کنید که جزء کدام یک از طیف ها می باشید.

هرگاه با شنیدن یک مطلب آنرا به خوبی یاد میگیرید، از روشهای سمعی استفاده کنید.

اگر برای یادگیری نیاز دارید تا تصاویر، ویدیو و یا حتی تصویرات ذهنی داشته باشید، باید روشهای بصری (دیداری) را انتخاب نمائید. و اگر با نوشتن یک مطلب به آسانی در حافظه تان باقی میماند بناءً از شیوه نوشتار استفاده کنید.

همچنین رعایت موارد زیر تاثیر فوق العاده در یادگیری شما دارد، هنگامی که در صنف درس نشسته اید، سعی کنید کاملا بر روی موضوع تمرکز داشته باشید.

_نوت گرفتن یا خلص نویسی در هنگام گوش دادن به درس باعث افزایش تمرکز شما به موضوع میگردد این بدان معنی که هرچه تمرکز و دقت شما افزایش پیدا کند، اطلاعات سریعتر و دقیقتر به حافظه ی شما منتقل میگردد.

ضمناً میتوانید بجای نوت برداری در کلاس درس، از ضبط کننده صدای مبایل تان استفاده کنید. به این ترتیب زمان ارائه ی درس خوب گوش کنید و بعد از کلاس و یا در منزل از صدای ضبط شده برای نوت برداری استفاده کنید. هرچند این کار باعث میشود زمان بیشتری از دست بدهید ولی روانشناسان معتقدند که اگر دو شیوه ی مهم یادگیری (شنیدن و نوشتن) با هم مورد استفاده قرار گیرند بیشتر ذهن نشین میگردد.

_در جریان آموزش موبایل، کامپیوتر، تبلت، گوش دادن به موسیقی و حتی یک دوست میتواند تمرکز شما را برهم زند بناءً در مکان راحتی بنشینید، جایی که بیشترین تمرکز را داشته باشید و با دوستان خود صحبت نکنید و هر چیزی را که فکر میکنید ذهن تان را مشغول میکند، به فراموشی بسپارید.

_ سعی کنید در موارد مطرح شده در صنف شرکت کنید و سوال بپرسید.

_قبل از شروع درس جدید، در رابطه به درس چند پرسش را از خود طرح کنید و در فرجام درس بررسی کنید که به چند سوال مطرح شده میتوانید پاسخ دهید. سعی کنید سوالات عمومی باشند، همچنین هر سوال میتواند از چند بخش کوچکتر تشکیل شده باشد.

_سعی کنید روشهایی را که باعث افزایش انگیزه شما میشود پیدا کنید و یک شریک مطالعه پیدا کنید. میتوانید در هنگام مطالعه با دوستان و همصنفان خود درس بخوانید. بعد از اینکه هرکدام از شما مبحث را مطالعه کرد، سوال طرح کند تا دیگری پاسخ دهد و سپس پاسخها را بررسی کرده و با یکدیگر این شیوه را ادامه دهید و دروسی را که یاد نگرفته اید با همدیگر صحبت کنید، سوال بپرسید و به یکدیگر انگیزه بدهید.

_پس از تمام شدن درس استاد هرچیزی را که یاد گرفته اید به صورت خلاصه داخل کتابچه بنویسید. نیازی نیست کل مبحث و نکات ثبت شود، تنها چند جمله که با مشاهده و خواندن آنها تمام مبحث را به خاطر بیاورید کفایت میکند.

نکته ی آخر این که هرگاه مشکلی در دروس خویش داشتید از همصنفی تان که احساس میکنید بیشتر از شما میداند بپرسید ، به پرسش های به وجود آمده در ذهن تان پاسخ دهید و از تمام شما دانش آموزان و دانشجویان عزیز خواهش میکنم تا از آنعده افرادی که پرسیدن را ننگ می پندارند نباشید.

Share this page to Telegram

Comments