زوایای پنهان عدم رهایی انس حقانی و یارانش // سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

سه شنبه 21 عقرب هفتۀ گذشته ارگ ریاست جمهوری افغانستان از رهایی مشروط انس حقانی،مالی خان زدران و حافظ رشید عمری سه تن از اعضای ارشد شبکه تروریستی حقانی در مقابل حاضر شدن به گفتگوهای رو در روی صلح با حکومت افغانستان و آزادی کوین کنگ امریکایی و تیموتی ویکس آسترالیایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که در گروگان این گروه قرار دارند،خبر داد.
اما پس از گذشت چند روز خبرهایی دست به دست میشوند که نه انس و یارانش به قطر رسیده اند و نه هم استادان دانشگاه امریکایی افغانستان رها شده اند.خبری که در واقع بازگو کننده وقایعی است که تا کنون نا گفته باقی مانده است.
اکنون صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در توییتی نوشته که طرح مبادله این سه زندانی و دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان را براساس مصالح و منافع کشور بازنگری می‌ کنند و عدم رعایت شرایط مبادله آنها از جانب گروه طالبان، باعث معطل شدن طرح مبادله شده است.
هرچند اعلام طرح مبادله با انتقادهای تند شماری از احزاب سیاسی و فعالان حقوق بشر و شهروندان افغانستان مواجه شده بود و ظاهراً گمانه ها بر این است که حکومت افغانستان و همکاران خارجی اش به همین دلیل دست به این اقدام زده اند مگر هرگاه روی این موضوع بیشتر تمرکز شود؛ ممکن است عوامل دیگری در تصمیم غیر مترقبه به برگشتاندن حقانی و یارانش دخیل باشد.
1- بی باوری حکومت افغانستان نسبت به گروه طالبان و عدم صداقت رهبران این گروه میتواند یکی از عوامل عدم رهایی و برگشتاندن انس حقانی و یارانش به زندان بگرام باشد زیرا گروه طالبان همواره عهد شکنی و بد قولی نموده اند طوری که در گذشته نیز هیچگاه نتوانسته اند یک موقف واحد را در قبال مسایل گفتگوهای صلح اتخاذ نمایند.
2- عامل دیگری که میتواند در بازگشتاندن انس حقانی و یارانش دخیل باشد انتقادات گسترده مردم از رهایی سه تروریست جانی است که در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده داشت و این امر ممکن سبب بازنگری در این تصمیم گردیده باشد.
3- عدم اطمینان حکومت افغانستان و همکاران خارجی اش از زنده بودن دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان نیز میتواند عامل دیگری باشد چون ویدیویی که از این دو استاد در رسانه ها به نشر میرسد از سال های قبل است و ویدیوهای تازه ای از آنان در دسترس نیست و با توجه به این که ظاهراً در آن ویدیوی نشر شده وضعیت مطلوب ندارند و ممکن از بین رفته باشند.
4- همچنین اجرای حملات انتحاری در ناحیه پانزدهم شهر کابل ، ولایت لوگر و برخی دیگر ولایات پس از رهایی انس حقانی و دو عضو دیگر شبکه حقانی می تواند عامل دیگر در تجدید نظر حکومت افغانستان و بازگشتان آنان به زندان بگرام باشد، زیرا گروه طالبان و شبکه حقانی در عوض نشان دادن حسن نیت خویش بر عکس دست به حملات خونباری زدند که در نتیجۀ آن شماری از شهروندان ملکی شهید و زخمی گردیدند.
5- عدم صدور اجازت از سوی باداران گروه طالبان برای این گروه غرض رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان هم میتواند یکی از عوامل برهم خوردن این تبادله باشد.
باید گفت عوامل ی را که در بالا تذکر دادم ممکن در قضیه دخیل باشند و یا هم نباشند اما این بدیهی است که حتمن گروه طالبان نیرنگ هایی را میخواستند به کار ببند
که به دلیل آن این پروسه یکبار دیگر مختل شد.

Share this page to Telegram

Comments