زنان هراتی: طالبان نمی‌توانند ما را حذف کنند

comments 0

37 Views

هندوکش- هرات: همزمان با آغاز گفتوگوهای میان‌افغانان در قطر، شماری از شهروندان کشور نگران اند که مبادا هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، در برابر خواست‌های طالبان تسلیم شوند و دوباره تاریخ تلخ امارت طالبان در این کشور تکرار شود.
باشندگان هرات به ویژه زنان این ولایت نگران استند که ارزش‌ها و دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته، در جریان گفت‌وگوها معامله شود و نظام آینده‌ی افغانستان، به اساس خواست طالبان شکل بگیرد. بسیاری آن‌ها از گزینش هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، شاکی بودند؛ زیرا به گفته‌ی آن‌ها، بیش‌تر اعضای این هیأت، به دلیل وابستگی‌های حزبی و قومی‌ای که داشته‌اند، برگزیده‌ شدند.
شفیقه محمدی که دانش‌آموخته‌ی حقوق وعلوم سیاسی است و در یکی از نهادهای حقوقی کار می‌کند، می‌گوید که حاضر نیست، هیچ یک از آزادی‌های مدنی‌اش، قربانی گفت‌وگوهای صلح شود، در غیر آن، توافق صلحی که به دست می‌آید، یک توافق سیاسی اجبارگونه خواهد بود.
او می‌گوید: «ما از دوران طالبان، خاطرات تلخی داریم و تلخی آن خاطرات تا هنوز کماکان ما را آزار می‌دهد ونمی‌خواهیم دوباره به آن دوره‌ی سیاه برگردیم؛ دوره‌ای که زن در آن، هیچ جایگاهی نداشت و همه حقوق اساسی آن‌ها سلب شده بود».
با توجه به این که زنان در دوران طالبان، بیش‌تر از مردان خشونت این گروه را تجربه کرده‌اند، بیش‌تر از همه نگران برگشت طالبان در قدرت استند.
فاطمه غیرت، خانم میان‌سالی که در دوره‌ی طالبان، آموزگار خانگی بود؛ تجربه‌های تلخی از این دوره دارد، او می‌گوید که اندیشه‌ای که طالبان دارد، برای او و تقریبأ بیش‌تر زنان قابل قبول نیست؛ زیرا طالبان به نام حقوق زن و کرامت انسانی چیزی را نمی‌شناسند.
بانو غیرت که سن‌و سالی از او گذشته، بیش‌تر نگران آینده‌ی فرزندان جوانش است و نمی‌خواهد، ستم‌هایی که او در دوره‌ی طالبان کشیده است، فرزندانش نیز آن را بکشند.
از سویی ‌هم، برخی از آگاهان مسائل سیاسی در هرات نیز، می‌گویند که گفت‌وگوکننده‌ها در قطر، نباید از موقف‌شان مبنی بر حفظ جمهوریت کوتاه بیایند؛ زیرا نظامی که طالبان خواستار آن‌ اند، جز تباهی و تاریکی نتیجه‌ای به دنبال ندارد.
عبدالقادر کامل، آگاه امور سیاسی می‌گوید که برای مردم افغانستان، جز جمهوریت که همه شهروندان می‌توانند درآن به حقوق‌شان دست یابند، بدیلی وجود ندارد زیرا سیاست طالبان بحران‌آفرین است.
این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که گفت‌وگوهای میان‌افغانان روز شنبه ۲۲، سنبله رقم خورد. هرچند تا کنون گفت‌وگوهای رسمی میان دو هیأت (دولت و طالبان)، آغاز نشده؛ اما انتظار می‌رود که گفت‌وگوهای رسمی در هفته‌ی روان آغاز شود.
با این‌حال، برخی از اعضای هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، می‌گویند که طالبان آجندای «بسیار خطرناک» دارند و ایده‌ای که آن‌ها در سر دارند، به مراتب بدتر از ایده‌ی دوران حاکمیت‌شان در افغانستان است.
امیر حسین سلجوقی

Share this page to Telegram

Comments