روغن سیاه‌دانه؛ فواید، مضرات و روش مصرف

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

اضافه کردن سیاه‌دانه به غذاها نه تنها باعث خوش‌طعم و عطر شدن آن‌ها می‌شود، بلکه روغنی که از این دانه‌های جادویی استخراج می‌شود می‌تواند موجب نابودی چندین بیماری شود. از فواید این روغن می‌توان کمک به کاهش وزن، بهبود شرایط پوست و مو، کمک به درمان دیابت ( شکر )  و سرطان، تقویت باروری در مردان و … اشاره کرد.

روغن سیاهدانه

طبیعت معجزات زیادی را برای نجات جان انسان‌ها در اختیار دارد. روغن سیاه‌دانه یکی از این هدایای طبیعی است که در طی قرن‌ها برای مبارزه با بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. روغن مشتق شده از دانه‌های این گیاه، یعنی روغن سیاه‌دانه، شامل سه ماده شیمیایی طبیعی کلیدی می‌باشد: تیموکوئینون (TQ)، تیموهیدروکوئینون (THQ) و تیمول. هستند .

با باکتری‌ها مقابله می‌کند

یک تحقیق امیدبخش نشان می‌دهد که سیاه‌دانه می‌تواند در مقابل باکتری‌های مقاوم در برابر داروهای چندگانه، مؤثر باشد؛ سوپرباگ‌های (ابرمیکروب‌ها) سرسختی که تبدیل به تهدیدات بالقوه‌ای برای سلامت عمومی شده‌اند. تحقیقات انجام شده در پوهتنځی طبی  جواهر لعل نهرو، اثربخشی روغن سیاه دانه را در برابر 144 باکتری مورد آزمایش قرار داد. اغلب این باکتری‌ها به چندین آنتی‌بیوتیک کاملاً مقاوم بودند. نود و هفت تا از این باکتری‌ها توسط سیاه‌دانه متوقف شدند.

به شما در مبارزه با سرطان کمک می‌کند

روغن سیاه‌دانه، دارای خواص فیتوشیمیایی و آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند به طور مؤثر به شما در مبارزه علیه سرطان کمک کند. براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله Experimental Oncology، دو ماده شیمیایی که در این روغن یافت می‌شود یعنی تیموکوئینون و تیموهیدروکوئینون در طی مطالعه، موجب کاهش 52 درصدی در سلول‌های سرطانی تومور شد.

مطالعه دیگری که در مجله Molecules منتشر شد، نشان داد که تیموکوئینون سبب افزایش آپوپتوز (مرگ سلول‌های برنامه‌ریزی شده) در سرطان سینه، لوسمی و سلول‌های تومور مغزی می‌شود.

علاوه بر این، خواص ضدالتهابی تیموکوئینون می‌تواند مانع پیشرفت سرطان پانکراس شود.

در واقع سیاه‌دانه دارای خواص آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند از شما در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن محافظت کند روغن سیاه‌دانه دارای خواص ضدچاقی است و تاکنون یکی از مؤثرترین داروهای طبیعی در دسترس در نظر گرفته شده است. این روغن شگفت‌انگیز واقعاً می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد، اشتهایتان را کنترل کند و چربی شکمتان را آب کند .

شما را قادر به مبارزه با دیابت می‌کند

روغن سیاه‌دانه می‌تواند به طور بالقوه به بازسازی جزئی و تدریجی سلول‌های بتای پانکراس کمک کند که به موجب آن انسولینِ کم شده در سرم تا حدودی جبران شده و به تبع آن گلوکزِ افزایش یافته در سِرُم، کم می‌شود.

روغن سیاه‌دانه همچنین به طور قابل توجهی می‌تواند به جلوگیری از دیابت نوع 1 و نوع 2 کمک کند. داروی شناخته شده‌ای تحت عنوان متفورمین برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود که اثرات جانبی متعددی نظیر نفخ، یبوست، سردرد، درد عضلانی، سوزش سر دل و … را نشان داده است؛ اما به طور علمی ثابت شده است که روغن سیاه‌دانه به اندازه‌ی این دارو باعث بهبود عدم تحمل گلوکز می‌شود بدون این که هیچ اثر جانبی قابل توجهی داشته باشد.

خوش‌هیکلتان می‌کند

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله دیابت و اختلالات متابولیسم، روغن سیاه‌دانه دارای خواص ضدچاقی است و تاکنون یکی از مؤثرترین داروهای طبیعی در دسترس در نظر گرفته شده است. این روغن شگفت‌انگیز واقعاً می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد، اشتهایتان را کنترل کند و چربی شکمتان را آب کند.

از پوستتان محافظت می‌کند

روغن سیاه‌دانه برای افراد مبتلا به اگزما، آکنه و پسوریازیس مفید است. یک مطالعه که در نشریه اروپایی Dermatology and Venereology منتشر شده است، می‌گوید: روغن سیاه‌دانه به اندازه بتامتازون، دارویی که برای درمان اگزما استفاده می‌شود، مؤثر است شرایط پوستی به علت عفونت‌های میکروبی بدتر می‌شود و روغن سیاه‌دانه با درمان عفونت‌ها باعث بهبودی بیماری‌های پوستی مانند اگزما و بثورات می‌شود.

موهای سالمی را برایتان به ارمغان می‌آورد

روغن سیاه‌دانه حاوی پلیمری است که نیگلون (nigellone) نامیده می‌شود و به عنوان یک آنتی‌هیستامین مؤثر، مطرح است. این پلیمر در واقع به ریزش موی با الگوی طاسی مردانه و طاسی نقطه‌ای کمک می‌کند. علاوه بر این، روغن سیاه‌دانه به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضدالتهابی، می‌تواند به طور مؤثری باعث دفع خشکی و شوره‌ی پوست سر شود. این روغن همچنین سلامت موهایتان را بهبود بخشیده و با جلوگیری از تخریب سلول‌های رنگدانه در فولیکول‌های مویتان به پیشگیری از سفید شدن آن کمک می‌کند. علاوه بر این، روغن سیاه‌دانه، سبوم (روغنی که باعث تغذیه و مرطوب کردن موهایتان می‌شود) تولید شده روی پوست سرتان را به میزان طبیعی تنظیم می‌کند.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments