رقابت بین راننده گان و تروریستان در کشته و زخمی ساختن مردم (زنگ خطر برای مردم افغانستان) // شمس حقجو

comments 0

0 Views

هرچند بارها از سوی حکومت افغانستان بر عملی شدن قانون، کنترول و نظم ترافیک و نیز ساخت سرک‌ های معیاری در کشور تأکید گردیده و وعده سپرده شده است اما از سال های سال تا اکنون در کنار رویداد های انتحاری از سوی تروریستان، حوادث خونبار ترافیکی در کشور عامل دیگر کشته و زخمی شدن شمار چشمگیری از شهروندان کشور گردیده است.

به اساس آمارهای ارایه شده از سوی مسئولان وزارت صحت کشور شمار افرادی که در جریان سال گذشته در حوادث ترافیکی زخم برداشته‌ اند، 13 برابر بیشتر از شمار افرادی است که در جریان سال در رویدادهای انتحاری و انفجاری زخمی شده ‌اند.

وزارت صحت شمار افراد مجروح و مصدومی که در اثر حادثات ترافیکی در سال گذشته در سراسر افغانستان به شفاخانه‌ها مراجعه کرده‌اند را، 52هزار و 657 تن بوده‌اند و آمارهای قربانیان حملات تروریستی و انتحاری که توسط وزارت صحت در شفاخانه‌های مختلف در همین سال ثبت شده است را 4 هزار و 555 تن اعلام کرده است.

بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه افغانستان در سال گذشته حدود 540 تن به شمول 112 زن و 428 مرد در نتیجه حادثه‌های ترافیکی جان باخته‌ اند.اما این رقم تنها شامل کسانی می‌شود که پس از وقوع حوادث در شفاخانه‌ها جان باخته‌ و یا هم اجسادشان از محل حوادث به شفاخانه‌ها منتقل شده است. اما آمارهای کشته‌ شدگان رویدادهای تروریستی و انتحاری تنها در هشت ماه اخیر سال گذشته میلادی یکهزار و 366 تن بوده است.

بر بنیاد آماری که سال گذشته بانک جهانی ارایه کرد، تنها 30 درصد از رویدادهای ترافیکی افغانستان در شهرهای بزرگ (کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگرهار و بغلان) و باقی همه در شاهراه‌های افغانستان به ‌ثبت رسیده است.

همچنین یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک از داده‌های منابع رسمی، نشان می ‌دهد که دستکم، سالانه به‌گونه‌ ی میانگین پنج ‌هزار شهروند افغانستان در رویدادهای ترافیکی، کشته‌ یا زخمی گردیده اند.

با در نظر داشت آمار و ارقام ارایه شده از سوی منابع مهم و معتبر روزانه دستِ‌کم یک زن، 3 کودک و 9مرد، در اثر رویدادهای ترافیکی در افغانستان، کشته‌ یا زخمی می‌شوند. این رقم پس‌ از رویدادهای هراس‌افگنی، دومین عاملِ کشتار شهروندانِ افغانستان خوانده شده است.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل ناامنی و رویدادهای هراس‌افگنی (انفجار، انتحار، درگیری و عملیات‌های نظامی) را، بزرگترین عاملِ کشتار سالانه دستِ‌کم 3 هزار و زخمی ‌شدنِ بیش ‌از 7 ‌هزار شهروند (ملکی) افغانستان، اعلام نموده است. این رقم بیش ‌ترین میزان مرگ‌ ومیر شهروندان افغانستان را در مقایسه با رویدادهای ترافیکی و طبیعی نشان می‌دهد.

با توجه به آمار ارایه شده از سوی نهاد های مسئول که در بالا به آن پرداخته شد گروه های تروریستی در مقام نخست کشتار مردم افغانستان و نیز راننده گان موتر ها نیز در ردیف دوم این آمار ها قرار دارند.
گروه های تروریستی با راه اندازی حملات انتحاری ، انفجاری شهروندان افغانستان را به کام مرگ میکشانند و راننده گان وسایط نیز با بی احتیاطی، تیز رانی ، مصرف مواد مخدر و عدم رعایت قوانین ترافیک جاده شهروندان ما را کشته ، زخمی ، معلول و معیوب میسازند.

بناءً ایجاب میکند تا دولت افغانستان به مثابه نهاد پاسخگو در برابر جان و مال مردم افغانستان همانگونه که در تأمین امنیت مردم افغانستان از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور استفاده می نماید به همان ترتیب بخاطر کاهش خطر مرگ ومیر شهروندان در رویدادهای ترافیکی راهکار های مناسب را (مانند جدیت در پیگرد حوادث ترافیکی تنفیذ قوانین جاده بالای همه ، نظارت جدی در توزیع لاینس “جواز راننده گی” تعمیر جاده ها و نیز حضور ترافیک در شاهراه ها بخاطر کنترول از وسایط مسافربری) در این زمینه نیز تدارک ببیند.

Share this page to Telegram

Comments