رسانه‌ها و خبرنگاران چشم‌ و چراغ جامعه// محمد توفیق عظیمی

comments 0

0 Views

در حمله روز دوشنبه هفته روان تعدادی زیادی از هموطنان بی گناه ما به شمول 9 تن از خبرنگاران کشور جام شهادت را نوشیدند. گروه داعش با پخش خبرنامه ای مسوولیت این رویداد را به عهده گرفت، هر چند تا حال پهلو های پنهان این رویداد فاش نشده اما به نظر می رسد که دشمنان مردم افغانستان از صدای رسای آزادی بیان به شدت در ترس و وحشت به سر می برند و با این کار خود ثابت کردند به هیچ دین و آیین پابند نیستدند، حمله ای دیروز به گونه ای طراحی شده بود تا صدای آزادی بیان را که یکی از دست آورد های حکومت افغانستان در دو دهه ای اخیر است را خفه سازد. زیرا رسانه ها یک قوه اثر گذار در جامعه بوده و رکن چهارم در حکومت داری هر کشور محسوب می شود.

از آغاز سال نو تا حال بیشتر حملات گروه های مخالف مسلح کشور بر افراد ملکی و بی گناه صورت گرفته که در هیچ کتاب جنگی مجرم محسوب نمی شوند، این گروه ها بار ها دست به حملات انتحاری و انفجاری در محلات عام زده اند که از اثر این حملات افغانستان جوانان نخبه خود را به دل خاک سپرده است. این گروه های وحشی بهار را با انتحار آغاز کردند و تعدادی زیادی از جوانان را به شهادت رساندند، بعد از آن حمله انتحاری بر مرکز ثبت نام رای دهنده گان و حال حمله بر جان سربازان آزادی بیان، سربازانی که با قیمت جان خود برای شهروندان کشور اطلاع رسانی می کنند و هر روز با قربانی دادن خود این راه را به پیش می برند، اگر رسانه ها در کشور نمی بود شاید نه حکومت پاسخ گو می بود و نه شهروندان صدای خود را به گوش سران دولت رسانده می توانستند، با این حال گروه های وحشی با پیروی از بادران خود دست به حملات زده اند که به گمان زشت خود شان گویا صدای رسانه ها را خاموش می کند و دیگر کسی اطلاع رسانی نخواهد کرد، اما این پندار غلط را با خود به گور خواهند برد، زیرا با انجام چنین حملات صدای رسانه ها رساتر و بیشتر خواهد شد.

این حملات با واکنش های تندی از سوی نهاد های رسانه ای در داخل و خارج کشور مواجه بود و کشور های غربی نیز با پخش خبرنامه های جدا گانه این حملات گروه های مزدور را تقیبح کرده اند،  در همین حال نهاد (نی) با نشر بیانیه ای گفته اند که از این حملات به محکمه بین المللی و سازمان ملل متحد شکایت خواهند کرد و از این نهاد خواهند خواست تا این قضیه را با بی طرفی تمام پیگیری کنند. زیرا به باور نهاد های مدافع رسانه ها حکومت افغانستان یا توان پیگیری این رویداد ها را ندارد و یا هم اگر دارد نمی خواهد این قضایا را برملا سازد. در رویداد دیروز خبرنگارانی که شهید شدند، همه ای شان جوانانی بوده اند که یا یک یا دو سال از عروسی شان می گذشت و یا هم در حال آغاز کردن زندگی نو خود بودند، این حمله نمایانگر وحشت و دهشت هست که از سوی گروه های تبهکار صورت گرفته، که می خواهند با انتحار صدای مردم را خاموش کنند که با این عمل هیچ گاهی نخواهند توانست به آرزوی شوم خود برسند و نمی توانند آفتاب را با دو انگشت خود پنهان کنند.

از تمامی شهروندان کشور، فعالان مدنی، نهاد های مدافع رسانه ها خواهانیم تا با حمایت از مردم و حکومت خود مشت محمکی بر دهن این دمشنان قسم خورده بزنند و همه ای جنایات های ضد بشری این گروه را فشا و حقایق از جنایات این گروه را به جهانیان و مردم خود برسانند، زیرا این گروه تصمیم بر کشتن ما گرفته اند، امروز اگر 9 تن شهید شد فردا نوبت من و تو خواهد بود، از این رو با تمام قوت بر ضد این گروه ها ایستاده در نخست تمامی خبر های این گروه ها تحریم در گام بعدی تمامی جنایات این گروه از طریق گزارش های خبری و تحقیقی پخش و نشر شوند، تا مردم بیشتر از فجایع این گروه ها خبر شوند و دیگر به هیچ قیمتی فریب این گروه ها را نخورند. روح همه ای شهدای افغانستان خشنود و راه همه ای این دلیران ادامه خواهد داشت.

Share this page to Telegram

Comments