رئیس جمهور محمد اشرف غنی به تاجکستان رفت

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل: محمد اشرف غنیرئیس جمهور کشور امروز پنجشنبه در دو نشستی که قرار است در شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجکستان برگزار خواهد شد، اشتراک می‌ نماید.
ارگ ریاست جمهوری با پخش خبرنامه ای گفته است که علاوه بر اشتراک در نشست چهار جانبه محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در یک نشست سه جانبه با نواز شریف صدراعظم پاکستان و امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان، روی وضعیت امنیتی منطقه شرکت، بحث و تبادل افکار می کند.
امروز پنجشنبه رهبران چهار کشور در شهر دوشنبه پایتخت تاجکستان با هم ملاقات می کنند و انتظار میرود که پروژه انتقال برق کاسا یکهزار را افتتاح نمایند.
نجیب آزاد معاون سخنگوی ریاست جمهوری در این مورد می گوید:«هدف عمده این سفر افتتاح پروژه کاسا یک‌هزار می‌باشد. درین نشست، رؤسای جمهور افغانستان، تاجکستان ، قرغزستان و نخست وزیر پاکستان اشتراک می‌کنند. که پس از این نشست، نشست سه جانبه بین افغانستان پاکستان و تاجکستان نیز برگزاری می‌شود و روی امنیت منتطقوی و مبارزه با تروریزم در منطقه و همچننین تفاهمنامه و موافقتنامه‌های اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی به امضأ میرسد».
گفته می شود که از طریق پروژۀ کاسا یک‌هزار، انرژی برق ۱۳۰۰ میگاوات قرغزستان و تاجکستان به افغانستان و پاکستان ترانسفر گردد که بر اساس توافق قبلی از جمع یکهزار وسه صد وات برق مذکور، سه صد میگاوات انرژی برق در افغانستان استفاده شده و متباقی یک هزار آن به پاکستان صادر خواهد شد.
بر بنیاد گزارش‌ها میزان داد و ستد بازرگانی بین تاجکستان و پاکستان در سال گذشته، حدود ۶۵ ملیون دالر کاهش یافته که در تناسب به سال قبل از آن ۱۴ در صد افت را بازرگانی این دو کشور نشان می دهد.
سپوژمې پوپلزې

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply