رئیس جمهور غنی: پس از این موتر های پاکستانی اجازه ورود به افغانستان را ندارد

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل: در این اواخر پاکستان غرض فشار وارد کردن به افغانستان بالای 470 قلم مواد صادراتی این کشور 120 درصد مالیه وضع کرده است.
به اثر فشار های اقتصادی پاکستان بازرگانان کندهار فیصله فسخ داد و ستد بازرگانی را با این کشور کرده اند.
با در نظر داشت عملکرد های اخیر پاکستان محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور فرمان صادر کرده است که بعد از این هیچ موتر پاکستانی حق ورود به افغانستان و انتقال اموال را از طریق خاک افغانستان ندارد.
در این فرمان آمده است که:« پس از این موتر های پاکستانی حق ندارند که مواد ترانزیتی را از تورخم به داخل خاک افغانستان انتقال دهند، بلکه اموال خود را در تورخم تخلیه کنند و موتر های افغانی آن را انتقال دهند».
در فرمان تأکید شده که اجازه انتقال اموال وارد شده به افغانستان را فقط و فقط موتر های افغانی دارد.
گفتنی است که افغانستان با پاکستان در سال های گذشته حدود دو نیم ملیارد افغانی داد و ستد بازرگانی داشت که این رقم در حال حاضر به 250 ملیون دالر کاهش یافته است.
بزرگترین عامل این اقدام افغانستان بد قولی ها، رفتار بد با مهاجران افغان و استفاده سوء از روابط بازرگانی و نیز نفرت روز افزون افغانستان از اسلام آباد گفته شده است.
باید گفت که پاکستان همواره بازرگانان افغان را در خاک خویش آزار و اذیت نموده است.
در حال حاضر پاکستان از یک تن انگور 28 هزار کلدار پاکستانی و از انار و سیب 22 هزار کلدار پاکستانی مالیه تقاضأ می کند.
بازرگانان افغان می گویند پاکستان در چهره دوست ، دشمنی است که از هر طریق ممکن تلاش می کند تا مردم و دولت افغانستان را زیر فشار های گوناگون قرار دهد.
پس لازم است تا دولت و مردم افغانستان نیز بر ضد پاکستان اقدام نمایند زیرا ایجاد خط آهن در شمال کشور، افغانستان را با آسیای میانه و از آن طریق آسیای میانه به اروپا وصل می سازد و همچنین راه بدیل نیز در حال اعمار و بازگشایی قرار دارد.
سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *