دکتر حمیرا قادری «هستی ام را می‌نویسم»

comments 0

0 Views

دکتر حمیرا قادری، در حوزۀ نقد و ادبیات داستانی کشور ما، نام آشنایی دارد. او از زمان نوجوانی به داستان‌نویسی پرداخت و با انتشار کتاب «نقره دختر دریای کابل» در سال ۱۳۸۸ به شهرت رسید. او نویسندۀ ‌کتاب‌های: نقره‌ دختر دریای ‌کابل، اقلیما، گوشواره‌های انیس، نقش شکار آهو، صد سال داستان‌نویسی در افغانستان، تأثیر جنگ و غربت بر ادبیات داستانی افغانستان و ده‌ها نقد و مقاله در حوزه‌های مختلف می‌باشد.

این روزها درگیر مهاجرت است، همیشه همین‌طور بوده است: هر دهه‌ با یک تغییرِ بزرگ روبه‌رو می‌شود. هر بار بزرگ‌تر از بار قبل… مهاجرت به امریکا، این غربتِ خیلی‌خیلی دور تغییر بزرگی‌ست برایش. از همان روز اول مجبور بود راهش را پیدا کند هیچ آشنا و یا پشتوانۀ مالی نداشت.

نوشتن را دوست دارد، اما در این دهۀ متفاوت، خیلی دغدغۀ چاپ کردن ندارد. دوست دارد حال و هوای نوشتن این مردم را ببیند. نمی‌خواهد فقط برای حفظ حضور دردنیای نویسنده‌گی افغانستان زود زود چاپ کند مگر همان‌هایی که چاپ شده، چقدر به فروش رفته؟ میگوید البته اگر از خودم انتشارات داشتم، شاید به چاپ الکی‌های هفت بار و هشت بار هم می‌رسید… او سیزده سال است که می‌نویسد، اما هنوز با یک جامعۀ جدی کتاب‌خوان روبه‌رو نشده در ایران هم که بود بعد از ده سال اولین کتابش را چاپ کرد

او شاعران چون سیلویاپلات را دوست دارد، ‌فروغ و اخوان و سهراب را هم خیلی دوست دارد. از خودی‌ها هم قهار عاصی را دوست دارد .

Share this page to Telegram

Comments