دور نهم گفتگوهای صلح در قطر و ابهام زدایی ها از سوی رئیس جمهور غنی نویسنده: شمس حقجو

comments 0

0 Views

در شرایطی که نمایندگان ایالات متحده امریکا و گروه تندرو طالبان به روز چهار شنبه گذشته دور جدید مذاکرات شان را غرض دریافت یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ افغانستان آغاز کردند بیم و امید های زیادی در مورد این دور گفتگوها وجود دارد.
امریکا و گروه طالبان از ماه جون سال 2018 به این سو در باره یافتن یک راه حل سیاسی دایمی به طولانی ترین جنگ نیرو های امریکایی از طریق مذاکره میباشند و این گفتگوها به شکل بی سابقه شدت گرفته شده و در کمترین زمان ممکن زلمی خلیلزاد نه مرتبه دیدار را با نمایندگان این گروه تدارک دیده و در حین حال خوشبینی ها نیز در مورد پیشرفت گفتگوها و رسیدن به نتایج مطلوب وجود دارد.
در کنار آن گفته هایی وجود دارد که زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در مورد صلح افغانستان بعد از گفتگو با نماینده گان طالبان در دوحه، به افغانستان سفر خواهد کرد و با رهبری حکومت افغانستان در باره روند صلح و تقاضا در باره آمادگی کامل برای مذاکرات بین الافغانی مشوره و بحث خواهد کرد.
اکنون که گفتگوهای صلح بین امریکا و طالبان در حساس ترین مراحل آن رسیده است و بیشتر مردم افغانستان فکر میکنند که ممکن طالبان انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را به بن بست بکشانند آقای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و نامزد ریاست جمهوری به برگزاری انتخابات تأکید میورزد.
آقای غنی در یک گفتگوی اختصاصی با طلوع نیوز تأکید داشته است که انتخابات حق مردم افغانستان است و به هر قیمتی که باشد برگزار خواهد شد.
از یک نگاه این گفته های آقای غنی توجیه پذیر میباشد زیرا پروسه صلح طولانی است و ممکن به این زودی ها به توافق نهایی نرسند.
گروه طالبان از چندین ماه بدینسو نتوانسته اند تنها با امریکا کنار بیاید و حتی تن به یک آتش بس موقت با حکومت نداده اند پس چگونه میتوان این پروسه ملی را به تعویق انداخت و در انتظار دستیافتن به صلح با گروه طالبان بود.
قرار بعضی از گزارش ها گفته شده که پاکستان نیز در تلاش برهم زدن انتخابات و بهره برداری از جو به وجود آمده میباشد و به همین منظور بهترین گزینه میتواند نخست برگزاری انتخابات و سپس ادامه گفتگوهای صلح و کنار آمدن با طرف های درگیر کشور میباشد.

Share this page to Telegram

Comments