در چهار هفته‌‌ی پسین ۱۰۹ غیر نظامی در حملات طالبان کشته شدند

comments 0

126 Views

هندوکش- کابل: وزارت دفاع ملی نیز می‌پذیرد که همزمان با آغاز گفت‌وگوها در قطر، حملات طالبان در سراسر کشور افزایش یافته است.
روح‌الله احمدزی، سخنگوی این وزارت، به رسانه گفت که تروریستان طالب، در هر ۲۴ ساعت، بر۲۱ ولایت کشور حملات تهاجمی داشتندږ
ایالات متحده‌ی امریکا در دهم حوت سال گذشته‌ی خورشیدی با طالبان توافقنامه‌ای را امضا کرد، تا این گروه را پای میز مذاکره کشانده و به جنگ‌ ۴۲‌ساله‌ در افغانستان خاتمه بدهد. به تازگی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که مساله‌ی کاهش خشونت‌ها، از موارد اساسی در توافقنامه‌ی دوحه میان امریکا و طالبان بوده و این گروه، باید دست از خشونت بردارد تا گفت‌وگوهای صلح نتیجه بدهد.
در حالی که انتظار می‌رفت، طالبان با شروع گفت‌وگوها، با آتش‌بس موافقت کنند و یا حداقل حملات شان را کاهش دهند؛ اما این گروه با گذشت هر روز به شمار حمله‌های تروریستی شان در کشور افزایش داده اند.
بر اساس گزارش‌هایی که به نقل از مسوولان امنیتی و محلی در چهار هفته‌ی گذشته در رسانه‌ها به نشر رسیده است، مشخص می‌شود که در اثر حملات طالبان، از اول تا ۲۸ ماه میزان، ۵۰ نیروی امنیتی از پولیس و ارتش و ۱۰۹ غیرنظامی شهید و ۲۱۵ تن غیرنظامیان نیز زخمی شده‌ اند.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که در چهار هفته‌ی گذشته، بیش‌تر حملات طالبان در ولایت‌های هلمند، بدخشان، میدان‌وردک و بغلان بوده است در هفته‌ی گذشته، تروریستان طالب بر بخش‌هایی از ولایت هلمند به شمول شهر لشکرگاه و ولسوالی نادعلی این ولایت، حمله کرده اند.
یاسین ‌خان، والی هلمند، روز شنبه ۲۶، میزان در یک نشست خبری، گفت که در جریان درگیری‌های اخیر در این ولایت، ۲۰ سرباز امنیتی و ۱۷ غیرنظامی جان باخته اند.
آقای خان گفت که در نتیجه‌ی حمله‌ی زمینی و هوایی نیروهای ارتش، ۳۰۰ تروریست طالب نیز کشته شده اند.
همین‌گونه، ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان نیز از دو هفته به این‌سو، شاهد حملات سنگین تروریستان طالب بوده است. گفته می‌شود که درگیری حتا تا شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت رسیده است. بر اساس معلومات مسوولان امنیتی، در جریان ۱۰ روز حمله‌ی طالبان، دست‌ کم ۱۰ سرباز امنیتی کشته شده اند. از سویی هم در جریان درگیری میان دو طرف، ۴۸ طالب کشته و ۶۳ تن دیگر شان زخم برداشته اند.
در تازه‌ترین مورد، روز یک‌شنبه ۲۷، میزان افراد طالبان، فرماندهی پولیس ولایت غور را هدف حمله‌ی موتربمب قرار دادند.
طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله، گفته است که در این رویداد، ۱۲ غیرنظامی کشته شده اند و ۱۰۰ نفر دیگر زخمی برداشتند شدت انفجار در حدی قوی بود که به بیش‌تر ساختمان‌های نزدیک به محل رویداد، آسیب وارد شده است.
به باور آگاهان نظامی، منطق طالبان منطق جنگ است و سال‌ها است که منافع این گروه، در جنگ تامین شده است و حالا نیز با افزایش حمله‌های تروریستی اش، می‌خواهد امتیازهای بیش‌تری را در میز گفت‌وگوها به دست بیاورد.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments