در محکمه جزایی بین الملل یک میلیون شکایت درمورد جرایم جنگی افغانستان ثبت شده است

comments 0

0 Views

هندوکش – هالند : یش از یک میلیون شکایت در مورد جرایم جنگی، از افغانستان به محکمه بین المللی جرایم جنگی یا آی. سی.سی در هاگ ثبت شده‌اند.
مرکز ICC در شهر هاگ هالند است روند دریافت شکایت ها در مورد احتمال وقوع جرایم جنگی در افغانستان را سه ماه پیش آغاز کرد.
جمع آوری اسناد و شواهد در مورد قضیه‌های احتمالی جرایم جنگی در افغانستان ۳۱ جنوری امسال پایان یافت و تا حال حدود ۱.۱۷ میلیون شکایت به آنجا رسیده‌است.
عبدالودود پدرام کارمند سازمان حقوق بشر و محو خشونت گفت، ادعا‌های ارائه شده به آی.سی.سی متشکل از دعوا‌های جرایم طالبان، داعش، نیروهای امنیتی افغان، جنگسالاران وابسته به حکومت، ائتلاف به رهبری امریکا و ادارات استخباراتی کشورهای خارجی در افغانستان می‌باشد.
جمع آوری این قضایای راجع شده به “آی.سی.سی” بین ۲۰ نومبر سال گذشته تا ۳۱ جنوری امسال، توسط سازمان‌های افغان و خارجی صورت گرفته‌اند.
احمد ایشچی والی سابق جوزجان می‌گویدکه قضیه وی که در آن عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان را به شکنجه و بدرفتاری متهم کرده‌است شامل قضیه‌های است که به “آی.سی.سی” راجع شده‌اند.
آقای ایشچی در ماه قوس سال گذشته ادعا کرد که جنرال عبدالرشید دوستم و افرادش چندین روز او را مورد شکنجه و بدرفتاری قرار داده‌اند.
محکمه بین‌المللی جرایم گفته‌است، دوسیه‌های جرایم جنگی و ضد بشری در افغانستان را از اول ماه می سال ۲۰۰۳ به این‌طرف بررسی می‌کند.
فضل احمد الکوزی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *