داعش در افغانستان از کدام سرچشمه ها آب می خورد // سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

گروه تروریستی داعش که با بردن نام آن اوج قصاوت در ذهن انسان مسجم می گردد نگرانی ای است که از اوایل ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان جان گرفت و از آن زمان تا کنون این گروه ده ها حملۀ بیرحمانه را در نقاط مختلف کشور راه اندازی نموده که سبب جان باختن صدها تن از هموطنان ملکی و بی گناه ما در افغانستان شده است.

این گروه تندرو نه تنها این که در قصاوت و بیرحمی از گروه بیرحم طالبان کمی نداشتند بلکه تلاش کردند تا در این مسیر پیشی بگیرند و به همین منظور حتا مقدس ترین اماکن مسلمانان (مساجد) را با راه اندازی حملات انتحاری و انفجاری نابود و نماز گذران را به رگبار بستند.

حکومت وحدت ملی نیز با درک این مسئله که گروه داعش خطر بزرگی است و باید جلو آن گرفته شود مبارزه با داعش را در اولویت کاری خود قرار داد و در همان اوایل با راه اندازی عملیات های ویژه در خاستگاه این گروه (ولایت ننگرهار) تقریباً تمامی پایگاه های ثابت آن ها را در هم کوبید اما با آن هم به صورت پراگنده جنگویان این گروه در ولایت های ننگرهار ، کنرها ، جوزجان ، سرپل ، غور ، غزنی ، بدخشان و پروان فعالیت می نمایند.

در کنار این که شمار بیشتر افراد گروه تروریستی داعش را در افغانستان شهرونان افغان تشکیل می دهند اما یک رقم درشت از اتباع خارجی که بیشتر شان از کشورهای اوزبکستان،پاکستان، ترکمنستان، تاجکستان، بوسنیا ، فرانسه ، آلمان ، الجزایر و کشورهای عربی می باشند در ترکیب این گروه فعالیت دارند.

گروه تروریستی داعش که در ظاهر از مسلمانانی با اندیشه های سلفی و افراطی تشکیل گردیده است اما در واقع ساخته و بافته استخبارات بزرگ جهانی می باشد که تلاش کردند با استفاده از آن اهداف بزرگ جهانی کشورهای خویش را از طریق افگندن رعب و وحشت در جهان بر آورده نمایند.

از این طریق می خواستند اسلام را دین ستیزه و اختناق در انظار جهانیان جلوه دهند که تا اندازۀ زیاد به این هدف خویش رسیدند و به همین ترتیب با استفاده از نام مبارزه با تروریزم بزرگترین منابع نفتی جهان را که در اختیار مسلمانان قرار دارد تحت مدیریت خویش قرار دهند و در عین حال کشورهای مقتدر آسیا را بوسیلۀ گروه داعش تهدید نمایند.

به همین ترتیب زمانی که ائتلاف های مبارزه با گروه داعش در کشورهای عراق و سوریه  با حضور کشورهای مقتدر آسیا شکل گرفت و با راه اندازی حملات منسجم آهسته آهسته داعش در این کشورها رو به زوال گذاشت باز هم همین استخبارات جهانی بودند که افغانستان و اراضی آن را بستر مناسب برای استمرار فعالیت های تروریستی و دنبال کردن اهداف خویش از طریق داعش تخمین زدند.

با آن که خوشبختانه بخش بزرگی از این توطئۀ بزرگ جهانی پیرامون استقرار داعش در افغانستان به بن بست بر خورد اما باز هم تلاش ها به وسیله دستهایی در پاکستان و برخی از کشورها با استفاده از جواسیس شان در خاک افغانستان جریان دارد تا این گروه را در افغانستان روی پا ایستاده نمایند.

با توجه به آنچه گفته آمدیم با وجود آن که داعش نتوانست در افغانستان طوری که بر آورد شده بود نتیجه ئ مطلوب بدهد اما با آنهم خطر این گروه جانی در کشور به کلی مرفوع نگردیده و جواسیس با نفوذ پاکستان و بقیه کشورهای مغرض در تلاش قدرتمند ساختن این گروه در افغانستان می باشند.

بناءً حکومت افغانستان طوری که در همان آغاز حساسیت موضوع را درک نموده و این گروه را متلاشی ساخت یکبار دیگر اجازه ندهد تا افغانستان بستر آرام برای نفس گرفتن تروریست ها و تروریزم پرور ها باشد.

Share this page to Telegram

Comments