خواص مرچ چیلی

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

مرچ چیلی از گیاهان مرچی است که بخاطر طعم تندشان معروف هستند. آنها با مرچ دلمه ای و بادنجان رومی دارای ارتباط هستند و بیش تر به گونه ای وابستگی دارند که از حیث علمی به عنوان کاپسیکوم آنوم شناخته مي شود. اقسام زيادي مرچ چیلی وجود دارند، مثل مرچ ماین و مرچ هالوپینو، مرچ سرخ.

مرچ چیلی از اول به عنوان ادویه و یا ماده های جزیی در غذاهای گوناگون، ادویه ها و سس ها استفاده می شده است که آنها معمولاً پخته، خشک و پودر می شوند. کپسایسین یک ترکیب گیاهی فعال در مرچ چیلی است که مسئول مزه تند و بسياری از فواید تندرستی آنها هستند مرچ سرخ مملو از ویتامین c بوده و خواص آنتی اکسیدانی داشته و اثر شیمیایی موادی که به بافت های بدن ضرر می رسانند را بی اثر می کند و دارای ویتامین c، ویتامین B6، ویتامین K1، ویتامین A.ویتامین k1 موجود در مرچ چیلی به عنوان فیلوکینون هم شناخته می شود ، برای لخته شدن خون و داشتن استخوان های سالم و کلیه ها الزامی است.

مرچ چیلی دشمن چربی های شکم

گنجاندن این سبزی در برنامه غذایی روزانه درصورت هماهنگی مرچ چیلی با طبع و مزاج اشخاص چاق، می تواند تأثیر متعددی درکاهش وزن و از دست دادن چربی های انباشته شده در اطراف شکم و پهلوها داشته باشد مرچ چیلی یا مرچ تند یکی از سبزی های پرخاصیت برای افرادی است که تمایل به کاهش وزن دارند این مرچ علاوه بر آنکه سوخت و ساز بدن را بالا می برد مثل یک چربی سوز طبیعی عمل کرده و به شکسته شدن سلول های چربی به خصوص در ناحیه شکم و پهلو کمک می کند.

گنجاندن این سبزی در برنامه غذایی روزانه درصورت هماهنگی مرچ چیلی با طبع و مزاج افراد چاق، می تواند تأثیر متعددی درکاهش وزن و از دست دادن چربی های انباشته شده در اطراف شکم و پهلوها داشته باشد علاوه بر این مصرف مرچ به علت حرارتی که در بدن تولید می کند احتیاج فرد به آشامیدن آب را افزایش داده و به این ترتیب به پاک سازی بدن اشخاص چاق از ماده های زائد هم کمک می کند.

تسکین درد

کپسایسین موجود در چیلی، خواص شگفت انگیزی با خود دارد. این ماده، گیرنده های درد در انتهای عصب ها که سبب ایجاد حس درد هستند را مسدود کرده و به کاهش درد کمک می کند. با مصرف این ماده حس سوزش به وجود می آید که سوزش واقعی به حساب نمی آید.

کم خونی

کم خونی و خستگی از علایم کمبود آهن می باشند و مرچ تند دارای مقدار زیادی مس و آهن است که برای تولید سلول های خونی تازه حیاتی می باشند مرچ تند یا چیلی مملو از اسید فولیک هم می باشد که با کم خونی مبارزه کرده و به تولید گلبول های سرخ خون کمک می کند.

خواص و مضرات مرچ چیلی

مرچ تند یا چیلی مملو از اسید فولیک هم می باشد که با کم خونی مبارزه می کند

تقویت و افزایش رشد مو

مقدار بالای ویتامین های موجود در مرچ تند برای تقویت و افزایش رشد موی سر موثر هستند.

سرما خوردگی و گلودرد

مرچ تند سرخ دارای مقدار بالایی بتا کاروتن، ویتامین C و ویتامین A است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای درمان سرما خوردگی و گلودرد موثر می باشدعلاوه بر این کپسایسین موجود در مرچ تند سبب تحریک ترشحات شده و موکوس را از بینی و یا ریه ها جمع آوری کرده و دفع می کند.

گرفتگی بینی و سینوس ها

کپسایسین موجود در مرچ تند سبب برطرف شدن احتقان شده و با تحریک ترشحات، مخاط بینی را دفع می کند. این ترکیب دارای خواص ضد باکتریایی است و با عفونت های مزمن سینوسی مبارزه می کند.

کبد چرب ( جگر چرب )

تحقیق ها نشان می دهد استفاده مرچ تند از بدن سم زدایی کرده و برای سلامت کبد و درمان کبد چرب و فیبروز کبدی موثر است.

سرطان

کپسایسین موجو در مرچ چیلی دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی بوده و به برای پیشگیری و درمان اقسام سرطان ها موثر می باشد.

مرچ چیلی قاتل سلول های سرطان پروستات است؛ یک مطالعه در سال 2006 نشان داده که کپسایسین سلول های سرطان پروستات را وادار به خودکشی می کند، همچنين مرچ چیلی با نابودي ژن های مسئول ایجاد غده پروستات به درمان سرطان پروستات کمک می کند.

ضررهای استفاده از فلفل چیلی

کپساتسین موجود در مرچ چیلی امکان دارد با سوزش پوست و در موارد شدیدتر با تورم، سرخی، التهاب و درد شدید همراه باشد استفاده مرچ چیلی در بعضی اشخاص سبب سختی های معده و روده شده و با درد شکمی، سوزش در روده، گرفتگی و بیماری اسهال همراه خواهد بود.

تماس پوست با مرچ چیلی سبب تحریک و سوزش پوستی شده و نباید با چشم تماس داشته باشد.

استفاده مرچ چیلی در اشخاص ابتلا به روده تحریک پذیر سبب تشدید علایم آن می شود.

کپسایسین موجود در مرچ چیلی می تواند اثر مثبت یا منفی روی سلول های مبتلا به سرطان داشته و خطر مبتلا به سرطان معده و کیسه صفرا افزایش می دهد. از طرف ديگر استفاده پودر مرچ چیلی از عوامل مبتلا به سرطان دهان و گلو در هند به شمار می رود.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments