خواص زعفران برای سلامتی

comments 0

0 Views

v    گیاه زعفران

گل زعفران دارای گلبرگهای بنفش رنگ هست که وسطش سه کلاله نارنجی پررنگ وجود دارد.  کشت و برداشت این گیاه با دست و مراحل ان توسط انسانها انجام میشود. باید تعداد زیادی کلاله گل زعفران را جدا کنند تا 1 مثقال زعفران تهیه شود و همین موضوع باعث  قیمت بالای آن میباشد .

v    دم کردن زعفران

مقدار یک قاشق چایخوری زعفران خشک شده را کاملا پودر کنید و در یک چاینک کوچک که حاوی حدود یک کیلاس آب جوش هست بریزید و سرپوش چاینک را ببندید. مثل چای آنرا روی حرارت غیر مستقیم چایبر کلان  یا سماور قراردهید  تا در طول 20 دقیقه تا نیم ساعت به آرامی رنگ بکشه  و غلیظ شود. از این مایع میتوانید برای خوش طعم و رنگ کردن غذاها و پلو ها استفاده کنید. همچنین میتوانید مقدار 3/1 قاشق چایخوری زعفران را در یک چاینک  به همراه چای قرار دهید  تا دم بکشه و به همرا نبات یک چای زعفران خوش عطر و طعم نوش جان کنید.

v    فواید زعفران برای سلامتی

زعفران دارای مقدار زیادی منگنز، ویتامین C، آهن ، پتاسیم و ویتامین B6 هست. منگنز کمک میکنه تا قند خون بدن  تنظیم شود  و همچنین به بهبود سوخت ساز بدن و جذب کلسیم هم کمک میکند.

همچنین به تقویت هرمون های جنسی نیز کمک میکنه. ویتامین C نیز جنگنده عفونت هست و آهن تصفیه کننده خون و همچنین ویتامین B6 در تشکیل سلول های خونی و آرامش اعصاب موثر هست. پتاسیم نیز به تعادل مایعات در بدن کمک میکند و اگر میزانش در بدن کم باشه گرفتگی عضلات را به همراه خواهد داشت.

زعفران حاوی بیش از 150 ترکیب متفاوت است. به عنوان مثال پیکروکروسین به عنوان ماده اصلی طعم و مزه آن هست. سافرنال عطر و رایحه زعفران را به ارمغان میآورد و کروسین موجود در زعفران باعث رنگ نارنجی زعفران میشود.  بسیاری از خواص دوایی زعفران  به دلیل وجود کاروتنوئید ها و آنتی اکسیدان های موجود در آن هست که میتواند  بدن را در مقابل بسیاری از آسیب ها حفظ کند.

عصاره زعفران در بسیاری از موارد میتواند باعث مهار رشد تومور های مختلف شود  و همچنین میتواند  در مواردی به عنوان دوای ضد سرطان به کار برود .

v    خواص ضد افسردگی و تقویت حافظه زعفران

تحقیقات بدست آمده توسط گروهی از دانشمندان نشان میدهد  که زعفران میتواند  عوارض ناشی از آلومینیوم از جمله از دست دادن حافظه و اختلالات عصبی را بهبود بخشد و یا از آن پیشگیری کند.

زعفران یک دوای عالی ضد افسردگی هست و باعث نشاط و سرزندگی افراد میشود . جریان خون را رقیق مینماید و در تقویت حافظه هم نقش موثری داره.

v    زعفران در غذاها

استفاده از زعفران در غذاها باعث رنگ و طعم و عطر عالی میشود  . از طرفی آرامبخش هست و اشتها را  زیاد نماید . همچنین به هضم غذا و تقویت معده کمک زیادی میکند.

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *