خلیل زاد از افزایش خشونت ها در ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان ابراز نگرانی کرد

comments 0

1 Views

هندوکش- کابل: خلیل‌زاد می‌‎گوید که مردم افغانستان خواهان آغاز بی درنگ گفت‌وگوها میان دولت و گروه طالبان استند، زیرا به‌گفتۀ او تلفات بیشتر درجنگ به سود گفت‌وگوها، نیست.
زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا امروز پنج‌شنبه، ۰۲ اسد درصفحۀ تویترش نگاشته‌است که در ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان بسیاری‌ها جان‌های شان را، از دست داده‎اند.
او افزوده‌ است که گزارش‌ها و تصاویر گواهان رویداد های قربانیان از حملات گروه های مسلح در کشور کشته شدن غیر نظامیان به شمول کودکان، زنان را بازتاب داده‌‎اند که این حملات پروسه صلح را آسیب می رساند.
او حمله های طالبان در ولایات های سمنگان، کندهار و هلمند را نکوهش کرده می‌افزاید که امریکا حملات اخیر این گروه را که در آنها بسیاری از افغانان جان‎های شان را ازدست داده‎اند، ابراز تأسف می‌کند.
خلیل‌زاد می‎گوید که مردم افغانستان خواهان آغاز بی درنگ گفت‌وگوها استند، زیرا به‌گفتۀ او تلفات بیشتر درجنگ به سود گفت‌وگوها، نیست.
روز چهارشنبه، مقام‌های محلی ولایت هرات، می‌گویند که در حملۀ هوایی در این ولایت شش فرماندۀ طالبان همراه با شماری از جنگ‌جویان این گروه کشته شدند.
دفتر والی هرات، می‌گوید که این حمله هنگامی اجرا شد که عبدالله اکبری، مولوی حیدر، ملا رحمت الله، ذبیح‌الله اکبری، ملا محمد، مشهور به ادریس، و ملاعبدالحق، مشهور به اسامه، از فرمانده‌هان گروۀ طالبان با شماری از جنگجویان این گروه در منطقۀ خم زیارت ولسوالی گذره گرد آمده بودند و سرگرم برنامه‌ریزی بخاطر حملات بالای تأسیسات دولتی و طرح‌ریزی عملیات تروریستی در شهر هرات بودند.
در همین حال، مسؤولان در شفاخانۀ حوزه‌یی هرات می‌گویند که تاکنون پنج زخمی این حملۀ هوایی به شفاخانه انتقال داده شده‌اند که وضعیت بهداشتی یک زن وخیم گزارش شده‌است.
در همین حال، دفتر والی هرات می‌گوید که بربنیاد گزارش‌ها یک موتر نوع سراچه حامل غیرنظامیان با ماین کارگذاری شدۀ «طالبان» در قریه استو، واقع مرز بین ولسوالی‌های گذره و ادرسکن برخورد کرده‌است که در آن غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند.
امیر حسین سلجوقی

Share this page to Telegram

Comments