حمله کابل در کجا و چگونه طرح ریزی شده بود (جنبه های تاریک قضیه)؟!

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل : حمله خونین چهار شنبه گذشته کابل، محشر را در نظر مردم مجسم ساخت و بیشتر از 500 خانواده را به ماتم نشاند ، با آن که سایر رسانه ها به صورت گسترده به تبصره دراین ارتباط پرداختند مگر هندوکش پرس به اسنادی دست یافته است که جنبه های تاریک موضوع را روشن تر می سازد.
گزارشگر هندوکش با یکی از منابع امنیتی در این زمینه صحبت کرده است که این منبع معتبر به شرط افشاء نشدن هویت خویش گفته است : « طرح حمله به کابل از طرف منیب حقانی و عزیز حقانی در همکاری لشکر طیبه و آی اس آی پاکستان تنظیم و انجام آن به عهده شبکه تروریستی حقانی گذاشته شده بود».
این منبع می افزاید : « پاکستان به بسیار هوشیاری کوشش کرد تا خویش را از انزوای جهانی بیرون سازد ، اما تلاش هایش نتیجه نداد و در این اواخر یکبار دیگرتنفر ممالک اسلامی نسبت به خود افزایش داده و همچنان از قرار معلوم پاکستان در نشست ریاض نسبتاً به انزوا کشانیده شد و نسبت به افغانستان مورد استقبال قرار نگرفت و در ضمن موقف تند امریکا این کشور را یکبار دیگر زیر بار فشار ها قرار داد».
منبع گفت :« اگر پاکستان حضورشبکه حقانی را کتمان کند و اظهار نماید که شورای کویته در تامین نمودن پول و کوردینات به شبکه حقانی نقش نداشته، این در واقع حقایق را به تمسخر گرفتن می باشد ، زیرا منیب و عزیز حقانی در اسلام آباد زندگی میکنند و جلال الدین حقانی مسئول مالی شبکۀ حقانی و برادر خلیل حقانی در پشاور زندگی می کند ، در آنجا یک گروه از افراد شان به افغانستان پول حواله می کنند و از افغانستان عواید مواد مخدر و آدم ربایی های شان به پشاور می رود».
منبع همچنان می گوید که آی اس آی پاکستان می خواست تا در یک نقطه امنیتی مهم این حمله را انجام دهد اما وقتی موفق نشد بناءً مثل حمله بر زیارت شهباز قلندر در آن کشور این حمله را به راه انداخت.
این منبع می گوید آی اس آی حتا به مردم خود رحم نمی کند پس چگونه به مردم افغانستان رحم نماید .
منبع گفت نکته مهم دیگر این است که اختلافات بین طالبان شدت گرفته و تنش ها بین شبکه حقانی و طالبان به اوج خود رسیده است.
نامبرده گفت : « ذبیح الله مجاهد پس از حمله کندهار در اکثر موارد تا حد زیادی نخواست مانند گذشته سر و صدا به راه اندازد، بلکه خاموشی را اختیار کرد زیرا پلان حمله کندهار در کویته طرح گردیده بود و اجرای آن را شبکه حقانی به عهده داشت مگر وقتی دیده شد که عرب ها در آن حمله کشته شدند و طالبان را در سطح جهان شرمنده ساخت و حالا مسئولیت حمله کابل را نیز ذبیح الله مجاهد سخنگوی شورای کویته رد کرده است و از شبکه حقانی خواسته تا مسئولیت آن را به عهده بگیرد».

نامبرده می افزاید: «قبل از این دو حمله وحشتناک دیگر را نیز شبکه حقانی انجام داده بود، اما بنابر فشار های پاکستان بالای گروه داعش، مسئولیت را پذیرفت مگر این بار داعش هم خاموش است چون از یک سو سخت ضربه دیده است و از جانب دیگر پس از کشته شدن رهبر شان به مشکلات جدی مواجه اند بناءً مسئولیت را به عهده نمی گیرند».
باید گفت که حمله بزدلانه کابل به سطح ملی و بین المللی تقبیح گردیده و از سوی دیگر ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز اجرای این حمله را کار شبکه حقانی خوانده است.

اخبار – هندوکش

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *