از عرق تا خون

comments 0

0 Views

منابع آبی افغانستان حق افغانستان است استخبارات کشورهای متخاصم منطقه با حمایت گروه های تروریستی در پی تخریب افغانستان و منابع آبی این کشور و منافع خویش هستند.
یکی از منابع آبی افغانستان بند سلما میباشد . این بند واقع دریایی هریرود است که دریا هریرود از دامنه های کوه بابا در مناطق مرکزی کشور سرچشمه میگیرد. دریای هریرود مسافت طولانی را در داخل ولایت غور طی نموده وبا عبور از شهر چغچران مرکز آن ولایت وارد ولایت هرات میشود. سر انجام وارد ترکمنستان شده و در ریگزار های قره قووم دفن میگردد. این دریا ۱۱۲۴ کیلومتر طول داشته و۵۶۰ کیلومتر آن در داخل افغانستان جاری است. شصت کیلومتر سرحد مشترک میان ایران و افغانستان را همین دریا تشکیل میدهد. ولایت هرات را آب همین دریا سر سبز ساخته است. در کشور ما افغانستان هشتاد در صد شغل مردم را زراعت تشکیل میدهد، ازین رو افغانستان نیاز دارد تا آب هایش را بصورت دقیق و درست مدیریت نماید، چون آب در رشد زراعت، صعنت تولیدی و اقتصاد مردم این کشور نقش چشمگیر وحیاتی را دارد.
بند سلما چیزی نیست که تنها با عرق‌ریزی ساخته شده باشد. در چند سال اخیر چندین بار افراد مسلح ناشناس، بر محافظان این بند حمله کردند. حملاتی که گاه تلفاتی هم در پی داشته است.
ساخت بند سلما از بزرگترین برنامه‌های زیربنایی افغانستان است که در چند دهۀ اخیر و بحرانی این کشور به ثمر نشسته است.
این بند می‌تواند آب کافی برای دوصد هزار جریب زمین را از ولسوالی چشت شریف در شرق هرات تا منطقۀ ذوالفقار در مرز ایران تأمین کند.
از آغاز کار احداث این بند بارها حملات مسلحانه موجب هراس کارکنان و انجینران هندی و افغانستانی شده است. تا آخر سال ۱۳۸۹ بیشتر از بیست تن کارکنان و محافظین امنیتی آن توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده ‌اند. حالا این بند بار دیگر به حمایت ایران و پاکستان مورد حملات مسلحانه از سوی طالبان قرار میگیرد. اینگونه حملات به هدف ایجاد هراس و جلوگیری از فعالیت بند مذکور است . ایران که برای تأمین آب مناطق شرقی این کشور، بر آب هریرود حساب باز کرده، حالا پی برده که با ساخته‌شدن این بند، بخشی از آبی که از همین مسیر به این کشور وارد می‌شد، دیگر در کنترل دولت افغانستان است.
در برخی از رسانه‌های ایران آمار‌های تخمینی هم در این مورد ارائه و گفته شده که در صورت ساخته‌شدن سد سلما، میزان جریان آب هریرود به سمت ایران “۷۳ درصد کاهش پیدا می‌یابد”. دولت هند با مشکلات فراوان امنیتی و سیاسی توانست کار این بند را در سال ۱۳۹۵ تکمیل کند و از سوی هر دو حکومت مشترکاً افتتاح گردید. پاکستان که به دلیل دشمنی دیرینه اش با هند نیز میخواهد که پروژه های بزرگ هندی در افغانستان را سبوتاژ کند. در نا امنی ‌های بند سلما نقش آن کشور را نمیتوان نادیده گرفت .
کشور ایران در سال ۱۳۹۱ خورشیدی میخواست با دادن میلون ها دالر رشوه برای انجینران افغان جریان کار بند سلما را متوقف نماید ، اما انجینران خواست ایران را رد کردند و از خیانت دوری جستن آن زمان بود که کشور ایران از گزینه طالب (تروریزم) برای تخریب بند سلما استفاده خود را الی اکنون انجام میدهد .
خوشبختانه امروز در حکومت افغانستان اراده سیاسی وجود دارد تا بتواند آب های کشور را مدیریت درست نماید و از منابع طبیعی استفاده اقتصادی صورت گیرد. ولی ایران هنوز هم با همکاری روسیه در سدد حمایت طالبان تمویل و تجهیز آن گروه در غرب کشور هستند تا بتوانند ضمن تخریب پلان های خنثی شده سال ۱۳۹۱ را عملی کرده و بند سلما را از بین ببرند.
طبق گفته های رئیس جمهور محمد اشرف غنی که بگذارید ارزش آب های افغانستان را گرانتر از نفت کشور های همسایه بسازیم .
حالا باید مردم نجیب افغانستان از ارزش حیاتی بودن آب های کشور شان با خبر بوده و از عواقب ناگوار کم آبی خویش را نجات داده و به حکومت های بیرونی اجازه ندهند که ملت سرفراز افغانستان را متفرق ساخته و از منابع شان رایگان استفاده نموده و مردم افغانستان را در درد سر عظیم بگذارند.
صفری

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply