حمایت پاکستان از پروژه داعش در افغانستان

comments 0

0 Views

هندوکش- کابل: وزارت دفاع افغانستان میگوید که داعش در افغانستان یک پروژه پاکستانی است و از سوی استخبارات این کشور حمایت میشود.

در گزارش های شماری از رسانه های روسی و غربی آمده است که داعش از سوریه و عراق به افغانستان انتقال یافته است، ولی وزارت دفاع افغانستان این گفته را رد کرده و میگوید که اعضای داعش مقیم افغانستان با گروه داعش سوریه و عراق کدام ارتباط ندارند، استخبارات پاکستان در تلاش استفاده از نام داعش در افغانستان گروه های تروریستی را تمویل میکند.

وزارت دفاع افغانستان موجودیت جنگجویان فرانسوی و الجزایری را در گروه داعش ولایت جوزجان رد میکند و گفته است که این هراس افگنان در این ولایت تحت حمایت کامل استخبارات پاکستان (آی اس آی) قرار دارند. استخبارات پاکستان با حمایت های خود میخواهد گروه داعش را در این ولایت قدرت مند تظاهر کند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان میگوید: داعش در افغانستان سرکوب و متفرق شده است، بخاطریکه مردم با این گروه طرفدار نیستند.

یک نماینده جوزجان در شورای ملی ادعا کرده است که طاهر یلداش رهبر جنبش ازبکستان رهبری گروه داعش را در این ولایت انتقال داده است، ولی شماری زیاد سیاسیون افغانستان میگویند که در افغانستان داعش فعالیت ندارد و افراد تحت نام این گروه فعالیت میکنند، افرادی  اند که از گروه طالبان بخاطر عملکرد های نادرست رهبری طالبان جدا شده اند.

این سیاسیون نیز میگویند: این یکی از برنامه های استخباراتی پاکستان است که بیرق سفید رنگ طالبان را عوض کند با بیرق سیاه داعش، ولی در کل این افراد تحت امر یک، برنامه که از سوی آی اس آی پاکستان راه اندازی شده است، فعالیت میکنند.

کار شناسان افغان میگویند، استخبارات پاکستان با استفاده از نام داعش میخواهد آنعده از طالبان را هدف قرار دهند که دیگر تحت فرمان این کشور نیست. با بلند کردن بیرق سیاه داعش، پاکستان میخواهد طالبان را در انحصار خویش در آورده و اعضای این گروه را از پیوستن به روند صلح همرای حکومت افغانستان هراسان کند.

سود دیگر پاکستان در راه اندازی این برنامه، تخریب کردن روند گفتگو های صلح حکومت کابل با طالبان است. پاکستان میخواهد روند مذاکرات صلح افغانستان تحت رهبری واحد قرار نگیرد و این روند سال های سال بی نتیجه باقی ماند. این عمل استخبارات پاکستان میتواند مداخلات گسترده را در پروسه مذاکرات مهیا کند.

بتازه گی یکی از مقام های استخباراتی پاکستان در کابل دستگیر شده بود، اعتراف کرده است که آی اس آی توسط طالبان در افغانستان حملات هراس افگنی را راه اندازی میکند و مسؤلیت آنرا به گردن گروه داعش می اندازد.

او افزود: اکثریت افرادیکه در افغانستان تحت نام گروه داعش فعالیت میکنند، از سوی اتباع پاکستان رهبری میشوند.

فروزان سیرت

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *