حقایق نا گفته در مورد حملۀ هوایی بالای شیندند

comments 0

0 Views

گفته می شود که در یک حمله هوایی، در دهکده بخت اباد زیر کوه مربوطات ولسوالی شیندند ولایت هرات بیشتر از 20 تن افراد ملکی که در میان آنها زنان و کودکان نیز شامل بودند کشته و زخمی گردیدند و این خبر بصورت گسترده در رسانه ها به نشر رسید ، اما اکثراً تاکنون هم آگاه نیستند که قبل از این در آن منطقه چه میگذشت.
در نتیجه بررسی های هیئت حقیقت یاب در منطقه گفته می شود که در دهکده بخت آباد ، جایی که حمله هوایی بالای ان انجام شد گروه طالبان شاخۀ هبت الله یک زندان بزرگ و مخفی داشت که تمام مسافران ربوده شده از مسیر شاهراه ها را در همین زندان نگهداری می کردند و پس از حمله هوایی قسمت زیادی از این زندان ویران شده و 16 تن که در این زندان بندی بودند نجات داده شدند.
کسی نیست تا این حقایق را برملا سازد که طالبان بر مبنای کدام منطق آزادی افراد بیگناه را سلب آزادی می کنند و بعداً آنها را محاکمه صحرایی نموده و روانه زندان می سازند؟
کیست تا برای مردم برساند که در جریان دوسال طالبان چقدر مردم ملکی را در بخت آباد زندانی و چه تعداد از مردم بیگناه در اثر زد و خورد های ملاصمد و امان الله دو فرمانده محلی طالبان به قتل رسیدند؟
در هنگام حمله بر قریۀ مذکور یک گروپ دوصد نفری طالبان تجمع نموده بود و قصد داشتند در ولسوالی شیندند بالای پاسگاه های پولیس حمله کنند و گفته می شود که دستور این حمله از سوی ایران برای طالبان داده شده بود که در هنگام حمله نیروهای دولتی یک مامور سپاه پاسداران را دستگیر کرده اند.
هنگامی که هوا پیما بر فراز بخت آباد به پرواز می آید تمام طالبان فرار می کنند و تنها افرادی که در زندان حضور داشتند باقی می مانند و حمله بالای زندان صورت می گیرد که در نتیجه 16 طالب کشته و بیشتر از 20 تن زخمی می گردند.
با تأسف باید گفت که وضعیت اقتصادی اکثر مردم بخت آباد خراب بود و پس از این حمله سه حویلی دیگر نیز در جوار زندان طالبان زیان مند گردید که در نتیجه شقاوت و حضور طالبان افراد ملکی نیز تلف گردیده اند.
همین اکنون طالبان در موجودیت مشاوران ایرانی؛ در تلاش اند تا از امتداد خط آهن در سرحد با ایران جلوگیری کنند.
حکومت از سه سال بدینسو در تلاش است که برای باشندگان زیر کوه و بخت آباد زمینه را برای تطبیق پروژه های انکشافی مساعد سازد اما یکبار اختلافات میان گروهی طالبان در منطقه و بار دیگر ایجاد زندان و مداخلات ایران مانع تطبیق پروژه های انکشافی حکومت شده است، هرچند در حال حاضر زعفران هرات شهرت جهانی دارد اما دهشت و وحشت طالبانی باعث شده است تا در ولسوالی شیندند نه کشت زعفران انکشاف یابد نه خدمات صحی به صورت درست عرضه شود و نه هم پروژه های انکشافی و مکاتب به روی دانش آموزان باز نگهداشته شود.
در هر منطقه ای که طالبان حضور دارند همواره از افراد ملکی به عنوان سپر دفاعی استفاده میکنند، قسمی که در ولایت فراه بالای مردم هرنوع ظلم را روا داشته خانه ها را چپاول و حیوانات مردم را به زور حلال کرده و یا باخود بردند.
همچنان در ولایت هلمند در مسجد سنگر گرفته و با اردو و پولیس می جنگیدند و نیز از مردم ملکی به عنوان سپر انسانی استفاده می کردند.
در ضمن حمله بالای بانک ها، جایی که تمام افراد ملکی در آن رفت و آمد دارند و حمله اخیر در کابل نیز جان کسانی را گرفت که برای تحویلی صرفیه برق به کابل بانک آمده بودند؛ و این همه نشان دهنده درنده خویی طالبان است.
مردم ما در کنار تقبیح هر جنایت باید در مورد کسانی که زمینه این چنین حملات را فراهم ساخته اند نیز بیندیشند، در نتیجه جنایات طالبان زمینه جنایات دیگری از قبیل کشته شدن افراد ملکی در بخت اباد فراهم شد هرگاه طالبان نباشند این چنین حوادث پیش نخواهد آمد.
باید گفت در هنگام جنگ آن هم وقتی که زمینه تفکیک دشمن از افراد ملکی دشوار باشد گاه گاهی سهواً اشتباهاتی صورت می گیرد.
قابل یاد آوری است که در حال حاضر شبکه های مختلف ایرانی به شمول سپاه پاسداران برای طالبان اسلحه و دیگر امکانات را فراهم میسازند و در مقابل طالبان نیز پروژه هایی را که ایران برای شان سپرده است در ولایات هلمند،فراه،نیمروز،غور،بادغیس و هرات به پیش می برند.
اما نباید فراموش کرد همین طالبان بودند که زمینه حضور امریکا را در کشور مان مساعد ساخته و باعث ماندن نیروهای این کشور در افغانستان شدند.
عامل اصلی حملات هوایی طالبان اند و خلاصه این که در شرایط کنونی پروژه ای را که طالبان به همکاری پاکستان، ایران و روسیه تحت نام داعش در افغانستان به راه انداخته اند و به مسایل سمت ، قبیله ، مذهب و … دامن میزنند به خوبی ثابت می سازد که آنها کی استند و چه می خواهند.
گفتنی من به صفت یک شهروند این خاک برای طالبان این است که هرگاه نمی خواهید خانه های مردم ملکی ویران و هموطنان ما آواره شهید و زخمی گردند افراطیت را کنار گذاشته و زمینه برقراری آرامش را در کشور مساعد سازید زیرا عمده ترین عامل این همه رنج و بد بختی افغان ها شما طالبان هستید و داعش نیز ساخته و بافته دست شما و باداران شماست .

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *