حسن نیت حکومت افغانستان در رهایی مشروط انس حقانی // سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

برداشتن گام های مؤثر در راستای صلح و امنیت کشور در واقع یکی از وظایف اساسی حکومت ها می باشد و تمام دول مکلف اند که در راستای منافع علیای کشور و در نظرداشت حرمت گذاشتن به جان شهروندان خویش گام بردارند.

ما از گذشته تا اکنون بارها شاهد نشان دادن چراغ سبز از سوی حکومت افغانستان برای گروه های مخالف مسلح حکومت بوده ایم طوری که بارها دولت افغانستان گامهای عملی را در راستای رفتن به سوی یک گفتمان عملی برای حل کشمکش های موجود از طریق مفاهمه و گفتگو برداشته است.

هرچند رهایی جانی ترین و مهمترین افراد گروه های مخالف مسلح دولت دشوارترین تصمیمی است که حکومت ها می گیرند، زیرا خطر کلان را در این راستا متقبل میشوند اما تنها راهی که میتوانست در شرایط موجود بن بست کنونی فرا راه آغاز مستقیم گفتگوهای صلح را بشکند همانا رهایی افرادی از این دست به نظر میرسید.

حکومت افغانستان و شخص رئیس جمهور غنی در مقابل رسانه ها اظهار داشت که رهایی مشروط انس حقانی، مالی خان زدران و حافظ رشید عمری در بدل دو تن از استادان خارجی دانشگاه امریکایی افغانستان (کیون کینگ 60 ساله و تیموتی ویکس 48 ساله که در سال 2016 از سوی افراد گروه طالبان اختطاف شده بودند) و آغاز مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان می باشد و این تصمیم پس از مشوره های زیاد بین الحکومتی و بین المللی صورت گرفته است.

انس حقانی که پیش از این گروه طالبان بارها خواستار رهایی وی شده‌ بودند فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکۀ تروریستی حقانی میباشد که در حال حاضرسراج‌الدین حقانی، برادر انس حقانی رهبر شبکۀ تروریستی حقانی که مسؤول بسیاری از حمله‌های مرگ ‌بار را در کابل و سایر ولایت ها به عهده دارد، میباشد.

انس حقانی که در ماه میزان سال 1393 از سوی ریاست امنیت ملی کشور بازداشت شده و تاکنون در زندان حکومت افغانستان به ‌سر می ‌برد که حکومت افغانستان انس حقانی را بعد از سراج الدین حقانی مهم ‌ترین عضو شبکه تروریستی حقانی میداند و در حال حاضر امریکا شبکه حقانی را بخاطر انجام حملات تروریستی در افغانستان و داشتن روابط با شبکۀ القاعده در فهرست سازمان‌های تروریست شامل ساخته است.

با توجه به این که حکومت افغانستان با در نظرداشت مصالح علیای کشور و نشان دادن حسن نیت خویش در قبال آغاز گفتگوهای صلح سه تن از مجرمین خطرناک گروه طالبان را به طور مشروط رها نموده اند امیدواریم که گروه طالبان نیز از بالای مرکب جهل خویش پایین آمده و نگذارند بیشتر از این مردم مظلوم کشورمان در میان دود و باروت همه روزه جان بدهند.

به باور من هرگاه گروه طالبان از این آزمون موفق برون آیند و خود را از زیر یوغ اسارت پاکستان رهایی بخشند مطمئناً روزهای خوبی در انتظار مردم افغانستان خواهد بود و هرگاه بازهم طالبان در لجن زار اسارت پاکستانی ها خود را غرق نمایند دیگر تنها راه باقی مانده برای حکومت افغانستان و گروه طالبان جنگ نیروهای امنیتی کشور تا مرز نابودی کامل شان می باشد.

Share this page to Telegram

Comments