جوانان خواب برده // نیلوفر مستعد

comments 0

0 Views

در کشوری که من زندگی می کنم بر علاوه وحشت و دهشت که از سوی هراس افگنان انجام می شود و این کشور را با نام زشت به جهانیان معرفی می کند یک جزء از زندگی شده ، اما هستند ناخردانی که با بی خردی تمام دست به کار های می زنند که در هیچ گوشه از این کره ای خاکی نخواهی یافت و یا حتا نشنیده باشی، امروز هم مثل هر روز سری به سایت بی بی سی فارسی زدم، مطلبی جالب با نوشته جالبی که حکایت از تحقیر و توهین می کند به چشم می خورد، ان جا شرمیدم که خود را افغان بگویم، هیچ گاهی در زندگی با چنین شرمندگی رو برو نشده  بودم، این مطلب در رابطه به جوان های با ثبوت شهر نوشته شده بود. می خواهم در این نوشته سره و ناسره را جدا کرده و درسی عبرتی برای چنین جوانان کم عقل بدهم.

هر کشوری به نسل جوان خود فخر کرده و هر باری که در سطح جهان می خواهد قدرت خود را به رخ دیگران بکشاند، فعالیت و کار های را بیان می کند که جوانان آن کشور به آن دست زده و نامی نیکی به کشور خود کسب کرده اند. هند یکی از کشور های نزدیک به افغانستان، کشوری که 10% آی تی کار (  افرادی که در بخش تخنیک های کمپیوترکار می کنند) را به دنیا عرضه کرده و 18% نیروی بشری سازمان ملل را هندو ها تشکیل می دهند، این خود باعث افتخار هندی ها  است که 25% جراحان شفاخانه های امریکایی را در ایالات متحده هندی ها  تشکیل می دهد و شاید چندین موارد دیگر باشد، اما زمانی که به خود می اندیشیم ما چه چیزی در دنیا با این حجم و کتله داریم؟. ما چی تعداد از نخبه گان جهان امروزی را در کشور خود داریم؟ اگر واقعیت را بگویم همه ای جواب ها نخیر است. زیرا ما حتا انجنیری نداریم تا برای ما پلان های طویل مدت ساختمانی بسازد. ادعای این سخن ام پلان نا تکمیل وزارت فواید عامه است که هر باری می خواهد بالای دریای پل بسازد با کمبود متخصصان افغان روبرو می شود و متخصصان خارجی حاضر به رفتن در آن ساحه نیستند.

ما چهل سال جنگ، مهاجرت را پشت سر گذاشتاندیم، با چنین وضعیتی باید بیشتر از هر وقت دیگر کار کنیم و فکری برای وطن کنیم اما نه، ما جوانان با ثبوت و بیرق بالا و شوی شار ( شوهر شهر) داریم که دم از کاکه بودن می زنند و با خود تفنگچه حمل می کنند و به آزار و آذیت مردم می پردازند، همه این ها از سوی همین قلدر ها و بدماش های به ثبوت سر زده و هر روز سر می زند، بیشترین جنایات جنایی نیز توسط همین جوانان بیرق بالا و سرشار ثبت شده است. حال آن که زمانی جوانانی بنام عیاران و کاکه ها بود و تاریخ در مورد این افراد قضاوت کرده آن هم چی قضاوت نیکی ( عیاران افرادی بودند آزاده که به درد نیازمندان و دردمندان رسیدگی می کردند و در همه ای حالات با مردم خود بودند و از سوی مردم احترام می شدند.) اما این جوان های به ثبوت از سوی چند شهروند محترم شمرده شده و قابل احترام هستند جواب با اطمینان نخیر است. زیرا این جوانان با آهنگ های مزخرف و موتر های بی پلیت و سلاح های غیرقانونی در شهر گشت و گذار می کنند و جز وحشت پیامی دیگری ندارند.

جوانان با ثبوت اگر واقعا خود را افغانستانی می دانید پس بروید مردانگی خود را در خط مقدم جبهه به اثبات برسانید، اگر واقعا مردانگی دارید بروید و دست هزاران هم وطن که نانی برای خوردن ندارند کمک کنید. اگر واقعا دخترانی با عزتی هستید پس در شبکه های اجتماعی با فحشا ظاهر نشوید، دست هم وطن خود را بگیرد و جویایی احوال اش شوید، اما نه همه ای شما احمقان قرن بیست و یک هستید که هیچ چیزی در سر خود به نام مغز ندارید و جز برای ترویج فحشا پلانی در سر ندارید. پس با کدام نام خود را می نامید به کدام زبان می توانید بگوید حق این وطن را ادا کرده اید. شما حتا کمر خود را برای برداشتن کثافاتی روی سر خم نکرده اید چه برسد به این که وطن را گل زار گرده باشید. شما با پوشش های مخصوص به خود و آهنگ های مرتبط با ذوق تان جز بی فرهنگی و جهل چیزی دیگری برای هم وطنان خود ندارید. در حالی که این وطن به جوانانی هم چون شما که دانه ای سرطان شده اید هیچ ضرورتی ندارد. زیرا شما با این کار تان تیشه بر ریشه خود و این وطن می زنید. پس با کدام حق داد از شجاعت و مردانگی می زنید.

ای وحشیان قرن بیست و یک، طالب اگر با تفنگ می کشد از کردار شما کرده بهتر است چون او میاید یکباره می کشد اما شما با حرکات و رفتار های وحشیانه خود بار ها و بار ها ما را به کام نیستی می دهید نام و نشانی که پدران مان در طول تاریخ بدست آورده اند شما با این حرکات جاهلانه خود همه را به باد فنا می دهید، ای نا به خردان عصر انترنت لطف نموده هر آنی مفکوره زشتی که دارید پیش خود نگه کنید بیشتر از این ما را بدنام نکنید، به خود بیاید بیدار شوید، حالا زمانی این کردار های جاهلانه گذشته، امروز پول قرن 21 علم است پس با زیور علم خود را اراسته کرده و نام کشور خود را با این پدیده بلند کنید و اگر این کار را کرده نمی توانید پس کاکه های به ثبوت لطف نموده دیگر از این زیاد تر ما را پیش دوست و دشمن نه شرمانید. شما جوانان بی درک جز وقت گذشتاندن چیزی دیگری در سر ندارید پس هر آن بدی که می کنید لطف نموده در شبکه های اجتماعی به نشر نرسانید.

Share this page to Telegram

Comments